Косовската конституция, приета от парламента на 9 април, почти два месеца след обявяването на независимостта на областта, влиза в сила днес, съобщават сръбските агенции.
В основата й е залегнал планът на специалния представител на генералния секретар на ООН Марти Ахтисаари за "контролирана независимост" на Косово.
Основният закон включва 40 глави и 160 члена. В съответствие с него Косово се провъзгласява за "независима и суверенна държава", а формата му на конституционно устройство е "парламентарна република" с широки правомощия на президента. Официални езици са албански и сръбски.
Преди да бъде приета от косовския парламент, конституцията бе одобрена от международния представител Петер Фейт, който я определи като "демократична и една от най-прогресивните в Европа, защитаваща интересите на националните малцинства".
Според косовския президент Фатмир Сейдиу най-новата държава на Балканите получава модерна конституция, която гарантира пълно равноправие на гражданите и общностите, както и осъществяването на плана на международния посредник Марти Ахтисаари като основа за решение статута на Косово.
Премиерът Хашим Тачи заяви, че основният закон е доказателство за ангажимента на Косово да се отнася еднакво към всичките си граждани.
През последните три години конституцията се създаваше от юристи и политици, представящи косовските албанци, както и с активната помощ на специалисти от САЩ.
Докато според властите в Прищина с влизането в сила на основния закон ще приключи процесът на утвърждаване на държавността в Косово, от Белград заявяват, че за Сърбия това няма да означава нищо. Сръбските власти смятат приемането на конституцията за незаконен акт не само от гледна точка на Сърбия, а и от позицията на международното право.
"Приемането на конституцията на Косово е незаконно в същата степен, както и първия опит на албанците да провъзгласят конституция през септември 1990 г. и едностранна независимост през февруари 2008 г. След неделя, 15 юни, идва понеделник и сърбите ще продължат да живеят своя живот в Косово, а Сърбия да води своята политика там, където това е възможно", заяви вчера сръбският министър за Косово Слободан Самарджич.
Ответната стъпка на Сърбия и на местните сърби се очаква на 28 юни. На този ден на базата на резултатите от изборите през май за местни органи на самоуправление делегатите от територията на Косово с преобладаващо неалбанско население ще сформират сръбска скупщина. Главната й задача ще бъде да представлява политическите интереси на неалбанското население в новата държава.