М осква възнамерява да установи две руски бази, снабдени с ядрени ракети, на Балканите - една в Сърбия и една в Босна, близо до границата с Хърватия. Шокиращата новина бе публикувана неотдавна от хърватския вестник "Слободна Далмация" и препечатана от руския "Комсомолская правда", който опита да научи дали има реална основа за тази информация, пише днес румънският в. "Адевърул".
Същата информация е публикувана днес в още няколко от централните румънски вестници.
Разследването на руското издание бе предприето след изявление на кандидата на радикалите за президент на Сърбия Томислав Николич. Той каза, че Белград ще поиска от Русия да разположи военна база в Сърбия, ако независимостта на Косово бъде призната.
Руски журналист помолил хърватските си колеги да го свържат с официални лица, които биха могли да потвърдят новината. По-скоро ще научите броя на любовниците им, отколкото нещо за военните бази, заявили журналистите от "Слободна Далмация".
"Комсомолская правда" не постигнала успех и в руското министерство на отбраната. Някои руски генерали обаче заявиха с мистериозен тон, че "всичко е възможно".
При липсата на официална реакция, журналистите потърсили мнението на експерти. Те са поделени по въпроса, посочва "Адевърул". Някои от тях не изключват възможността за разполагане на руски бази на Балканите, но изключват варианта за оборудването им с ядрени ракети.
"Всяка военна база предполага наличие в нея на войски, оръжие, ракети. Сърбия трябва да живее не сред чужди армии и ракети, а сред своите хора", казва президентът на Сърбия и кандидат за нов мандат Борис Тадич в интервю за "Время новостей".
Сърбия няма да стане заложник на великите държави и докато аз съм президент на страната, нито една военна база на чужди държави няма да се появи на наша територия, каза той.
Косово би могло да провъзгласи независимост още идната седмица координирано със САЩ и водещите страни от ЕС, а дали това ще стане, зависи от изхода от втория кръг от президентските избори в Сърбия, пише "Файнаншъл таймс".
Изданието посочва, че САЩ и ЕС най-вероятно ще подкрепят възможно по-скорошно провъзгласяване на независимост, ако в неделя спечели кандидатът на радикалната партия Томислав Николич.
В такъв случай никой в Европа няма да смята, че съществува каквато и да е причина за отлагане провъзгласяването на независимостта на Косово, коментира неназован авторитетен западен дипломат.
Сред западните страни ще преобладава позицията, че отношението на Сърбия към независимостта на Косово и без това ще бъде неотстъпчива и затова не бива да се губи време. Дипломатът твърди, че решението за провъзгласяване на независимост ще последва в срок от 10 дни от изборите в Сърбия.
Според него, ако президентът Борис Тадич остане на поста си, ЕС ще заеме позиция, че има смисъл независимостта на Косово да се отложи с няколко седмици и в този период да бъдат направени опити за сключване на Споразумението за стабилизация и асоцииране между Белград и Брюксел.
В такъв случай основният въпрос ще бъде как да се пристъпи към провъзгласяване независимостта на Косово, като в същото време това причини възможно най-малки вреди за Тадич, оценява източникът на "Файнаншъл таймс".
Той допълва, че независимостта може да бъде отложена за втората половина на февруари, а дори и както предлагат някои страни от ЕС - до първата половина на март.
Като се позовава на прогнозата на неназован европейски министър, "Файнаншъл таймс" пише, че признаването на независимостта на Косово ще стане на три вълни - десетина страни от ЕС ще признаят Косово в деня, в който Прищина обяви независимост, други 10 - малко по-късно, а останалите ще направят след доста повече време.
Според този сценарий в първата група ще бъдат Франция, Германия и Великобритания, във втората - Испания и вероятно Италия, а в третата, която ще отложи признаването - Гърция, Румъния и Словакия.
Кипър вероятно ще бъде единствената страна от ЕС, която ще откаже да признае независимо Косово, пише "Файнаншъл таймс".
Сръбският президент Борис Тадич заяви, че Белград ще започне съдебен процес срещу всяка държава от ЕС, която признае евентуално едностранно провъзгласена независимост на Косово, но това не може да й попречи по пътя й към интегриране в съюза, пише на онлайн изданието си в. "Блиц".
Сърбия не желае с евентуална жалба срещу някои страни от ЕС, които биха признали евентуална хипотетична провъзгласена независимост на Косово, да се отдалечи от ЕС, а да установи международно право и да се бори за върховенството на закона, каза Тадич в емисията "Полиграф" на Б 92.
Той посочи, че ако мисия на ЕС бъде изпратена в Косово без съгласието на Съвета за сигурност на ООН, Сърбия има решение чрез легален дипломатически и политически процес, а не чрез процес на отдалечаване на страната от съюза.
Тадич изрази увереност, че Сърбия ще подпише Споразумението за стабилизация и асоцииране с ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!