Сателитът Goce, който трябва да бъде изстрелян в орбита през следващата година изглежда като шпионските самолети по филмите. Благодарение на стреловидната си форма, вертикалните си стабилизатори и своя захранван от електрическа енергия двигател той ще кръжи на 260км над земната повърхност.
Данните, които сателитът ще предоставя за измененията в гравитационното поле на Земята ще бъдат използвани за нуждите на многобройни изследователски проекти, най-любопитни между които са изучаването на поведението на активните вулкани и океанските вълни.
Комбинирането на гравитационните данни с информацията за океанската повърхност, предоставено от други сателити ще позволи на учените да проследяват посоките и скоростта на океанските течения.
"За да усъвършенстваме нашите досегашни достижение в областта на климатичното моделиране, на първо място трябва да детайлизираме нашите познания относно движенията на океанските течения. Надяваме се, че програмата Goce ще ни помогне да справим с това." - споделя доктор Марк Дринкуотър от Европейската Космическа Агенция - ESA.
Повече от нас знаят от часовете по физика в училище, че ускорението причинено от земното притегляне се равнява на 9,8 метра за секунда на квадрат, но това не е съвсем така. В действителност тази стойност варира в различните райони на планетата в зависимост от състава на материята под земната повърхност.
Релефът на планета земя е доста далеч от представата за идеална сфера. Радиусът на екваторът на земното кълбо е с около 20 км по-голям от този на полюсите, а повърхността на така зададеното сферично тяло е набраздена от високи планински вериги и дълбоки океански траншеи. Вътрешните земни пластове също не са подредени като перфектни плочи, съставени от хомогенни елементи. В някои региони те са по тънки или по-дебели, а съставът им варира в наистина големи граници.
Всички тези фактори, взети в своята съвкупност предизвикват миниатюрни, но значими колебания в гравитационната сила в различни части на земната повърхност.
Основната мисия на Goce (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer) е да картографира тези гравитационни колебания. С помощта на събраната информация учените ще имат възможността да осъвременят идеализираната представа за сферичното земно кълбо. Информацията ще е от безценна стойност и за океанолозите, които чрез нея ще се опитат за си обяснят и да изучат причините за хълмовете и долините по океанската повърхност.Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!