К орупционният скандал в Италия, засягащ и бившия български премиер Симеон Сакскобургготски остава във фокуса на медиите за пореден ден, обобщава БТА.
Савойският скандал скара БСП и НДСВ, информира "Сега". Вестникът разказва, че депутатите от комисията по корупция в Народното събрание са спорили какво да направи "Антимафия" по случая, но в крайна сметка коалиционният мир бил възстановен със соломоновското решение депутатите да се обърнат към главния прокурор при получена от него информация.
Според цитирания от вестника Бойко Найденов, говорител на прокуратурата, държавното обвинение още не е получило материалите за "италианската афера".
"Спас Русев - жаден за комуникация" е озаглавен анализът в същия вестник. Посочва се, че всеки път, когато в България стане дума за големи сделки в телекомуникациите, като усмивката на котарака от "Алиса в страната на чудесата" изплува и името на Спас Русев.
Това е човекът, за когото и до днес се носят легенди как през 2001 г. аранжирал юпи-секцията в правителството на Сакскобургготски. Името му изплува и покрай италианската афера с аристократичен привкус, когато в разговорите между Виктор Емануил Савойски и бизнесмена Пиерпаоло Черани става дума за "телефония", пише вестникът.
"Сега" помества и интервю с прокурора Джордж Харди, регионален съветник по правните въпроси към SECI (Southeast Europe Cooperative Institute), базиран в Букурещ.
"Държавата може да се справи с мафията. Сложното е, че трябва да го направи в рамките на система, защитаваща човешките права" казва той. Според него ключът за битката с корупцията е в проследяването на парите.
Симеон Български не е в списъка на разследваните, заявява в интервю за "24 часа" Джан Доменико Каяца, който ще бъде адвокат на Сакскобургготски в Италия.
Умерен оптимист съм за Симеон, казва, от своя страна, пред "Труд" Лодовико Изолабела, адвокат на принц Виктор Емануил. Имам впечатление, че много неща са били интерпретирани по неточен начин, и най-вече тези, които се отнасят до цар Симеон, коментира той.
Пред същия вестник политологът Огнян Минчев прогнозира, че този скандал е краят на Симеон като политик. В същия дух е и темата на броя в седмичника "КЕШ".
Политическият терен се разчиства, извежда вестникът, като посочва, че царят е изгорял като потенциален кандидат за президент. Изданието вижда в скандала политически интереси, а в анализа си изтъква, че на политическия тепих у нас плющят шамари.
И според "Стандарт" Симеон може да се окаже невинен за Темида, но като политик е обречен. В същото време "Монитор" помества коментар от зам.-председателя на НДСВ Николай Свинаров, според когото и лидерът, и НДСВ ще излязат по-силни от скандала.
"Труд" помества родословното дърво на Савоите, "Монитор" - копие от документи от предварителното следствие за Симеон, а "24 часа" - още стенограми от телефонен разговор между Виктор Еманиул и Пиерпаоло Черани.
Втората част от записаните реплики между двамата публикува и "Стандарт". Изданието съобщава, че хората на Костов са изпратили в Страсбург папката с документацията за детската болница.
Посочва се също, че Черани се е срещал редовно със здравния министър от правителството на Сакскобургготски - Славчо Богоев. И Милен Велчев вечерял със скандалният Черани, допълва "Новинар".
"Монитор" извежда, че Черани бил агент-провокатор. Според водещото заглавие в седмичника "168 часа" в Италия проверяват за връзка между покойния вече Иван Тодоров-Доктора и Виктор Еманиул.
"Махленска дясна свада заради общия кандидат" - под това заглавие "Сега" разкрива, че десните партии са сътворили скандал в кулоарите на парламента, след като направили пореден опит да стиковат позициите си за президентските избори.
От ДСБ предложили да има предварителен вот между Петър Стоянов и Веселин Методиев на 3 септември т.г., или двамата да се оттеглят. Повод за кавгата станало и писмо на лидера на Европейската народна партия (ЕНП) Вилфред Мартенс, в което според ДСБ не се подкрепя кандидатурата на Стоянов.
От СДС обаче не открили подобно послание в него. Темата присъства във всички ежедневници.
Лидерът на "Атака" остана без имунитет, оповестява "Труд". Парламентът свали депутатския имунитет на Волен Сидеров, се посочва в дописката.
Имунитетът му е поискан от главния прокурор заради катастрофата на автомагистрала "Тракия", когато шофьорът му преби студента Явор Доков.
Новината съобщават всички вестници.
Пожелах си София, спешно уча български, казва в интервю за "Труд" новият посланик на Берлин у нас Михаел Гайер. Надявам се, че възможно най-много българи прозират, че Европа е завладяваща и вълнуваща политическа идея, за която си струва да се бориш, заявява той.
"Още милион турски граждани може да ви посетят" - това казва председателят на Великото национално събрание на Турция Бюлент
Арънч, като думите му са изведени над интервюто му в "24 часа".
Ако вземем мерки за облекчаване на визовия режим, най-малко още 1 млн. турски граждани ще дойдат в България и ще видят нейните красоти, ще се възползват от възможностите, които страната дава, отбелязва той.
Според него могат да се създават исмесени бизнес съвети, които да дават препоръки за допълнително развитие на икономическото сътрудничество.
Европа мисли и на изток от Черно море, казва пред "Дневник"Ханс-Георг Вик, бивш директор на германското разузнаване в периода 1985-90 г. и посланик в Русия.
Черноморският регион е комуникационен и транспортен коридор, който свързва повече държави, понякога по-лесно, отколкото сухопътните връзки,
коментира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!