К орупцията в Европейския съюз не засяга само България и Румъния, тя няма граници и не се ограничава само до тези две балкански страни, твърди коментар в холандския "НРС Ханделсблад", цитиран от "Дойче веле".
"Корупцията подкопава морала и струва скъпо. Когато властниците взимат подкупи, обществото не получава достатъчно за данъците, които плаща, а държавните финанси ерозират. Освен това корупцията създава усещането, че за пари може да се купува и продава дори общественият интерес.
Непродуктивни икономическите дейности, които не създават никаква стойност, внезапно се оказват по-важни от продуктивните. В такива общества
действа принципът "лошите пари изтласкват добрите"
Корупцията и престъпността взаимно си умиват ръцете. На всичкото отгоре за корупцията няма граници. Следователно ЕС просто е длъжен да вкарва в пътя своите членки", разсъждава авторът.
По-нататък изданието обобщава накратко докладите за България и Румъния на Европейската комисия и продължава:
"Критикувайки, респективно наказвайки Румъния и България, ЕК напомня, че членството в ЕС не е "карт бланш" и че кандидатите се проверяват не само преди приемането. Дори когато са вътре, контролът продължава.
Корупцията обаче не се ограничава само до тези две балкански страни. Според организацията "Прозрачност без граници" ЕС води борба срещу корупцията на много по-широк фронт. Тази организация измерва усещането на хората за корумпираност в отделните страни.
В това класиране през 2007 г. Холандия фигурира с индекс 9. Според изследването 12 от общо 27 държави в ЕС имат лош корупционен индекс.
България (4.1) и Румъния (3.7) са наистина на дъното
Повечето други държави под долния праг са нови членки, например Полша (4.2). Не е много по-добре и Гърция (4.6), въпреки че е от старите членки.
Дори страна основателка на ЕС като Италия (5.2) е близо до дъното и по-корумпирана от новоприетата Чехия. В сравнение с индекса от 2001 г., през последните седем години Италия е станала дори по-корумпирана.
Някои нови държави членки са постигнали забележителен напредък, например Естония и Словения. Това показва, че европейският натиск дава добри резултати.
Корупцията в Италия пък непрекъснато ни напомня, че проблемът не е само източноевропейски. Не е лошо ЕК да посвети някои от следващите си доклади на равнището на корупцията именно там", заключава коментарът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!