М инистрите на транспорта на Албания Лулзин Баша, на Италия Пиетро Лунарди, на Македония Джемал Мехази и на България Петър Мутафчиев обсъдиха в Пловдив възможностите за реализирането на общоевропейски транспортен Коридор номер 8.
Разговорите за този проект започнаха още в началото на 1998 г. между тогавашните министър-председатели на България и Италия Иван Костов и Романо Проди.
Политически документ за трасето на коридора бе подписан през септември 2002 г. Година по-късно Симеон Сакскобургготски направи безуспешен опит да активизира проекта.
В сряда в Пловдив министрите подписаха декларация за сътрудничество. Според документа, изпълнението на регионалните инфраструктурни проекти, сред които и Коридор номер 8, способстват за сближаването на страните, културите и икономиките в региона.
Декларацията е следствие на решението на Европейската комисия за включването на паневропейския Коридор номер 8 в приоритетите на ЕК, взето в края на 2005 г.
Необходим е обмен на информация и координиране на усилията за лобиране на подходящи равнища за въвличане на донори и международни финансови институции за участие в проекта, се казва още в документа.
Коридор номер 8 е с дължина 1220 км пътно и 1350 км ж.п. трасе, от които 631 км и съответно 747 км са на българска територия и са в сравнително добро състояние. Единствената неизградена отсечка е ж.п. линията от Гюешево до граничния пункт с Македония.
Този участък и модернизацията на ж.п. линиите София-Пловдив и Варна-Бургас са в приоритетния списък на транспортното министерство за финансирането им, както от бюджета, така и от кохезионните фондове, каза българският транспортен министър. Той изрази готовността на българската страна да подпомогне Албания и Македония за развитието на пристанищата и пътните им трасета.
Министър Мутафчиев подчерта, че това е най-късият път между Адриатическо и Черно море, изграждането на който ще подпомогне цялостното развитие на региона. Обаче все още не може да се каже колко средства и време са необходими за изграждането на Коридор номер 8.
На срещата е бил и министър-председателят Сергей Станишев. Пред него гостите са потвърдили желанието на своите правителства за изграждане на ефективна транспортна система, интегрирани железници, магистрали и пристанища на страните, които влизат в паневропейския коридор, съобщи Правителствената информационна служба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!