В деня, в който страната им се присъедини към Европейския съюз, първите български работници имигранти, които кацнаха на Хийтроу, бяха безупречни посланици на страната си - амбициозни и трудолюбиви студенти, дошли да берат цветя, за да плащат таксите за следването си, пише в електронния сайт на в. "Гардиън" кореспондентът на Ройтерс в София Дживан Васагар.
Българи и румънци, които едновременно бяха приети вчера, са изправени пред строги ограничения на трудовия пазар във Великобритания, наложени от едно правителство, страхуващо се от политическа реакция.
Те са ограничени в рамките на сезонната селскостопанска работа и малък брой висококвалифицирани длъжности. На летищата в България и Румъния плакати предупреждават пътниците: "Не можете да работите в Англия без
разрешително!"
Сред първите пристигнали бе група студенти с полет на "Бритиш еъруейз" от София вчера следобед. Те са дошли да берат нарциси във ферма в Камборн, Корнуол. Във фермата има смесена работна ръка - румънци, литовци и руснаци, разказват студентите.
Румен Гинчев, 22-годишен студент по бизнес администрация, описва тежката работа: "Нужни са 80 букета, за да се напълни един сандък, за това получаваме пет лири. Обикновено отнема цяла сутрин, за да напълниш сандъка, но зависи от лехата - понякога е добра, понякога - не. Парите са добри. В България имаме работа, но парите са по-малко".
Друга студентка по бизнес администрация, 22-годишната Калина Николова, е брала цветя там миналата година. "За втори път идвам във Великобритания. Бера цветя, за да плащам таксите си за университета. Един паунд е три лева и за нас е много добре. Не мисля, че приятелите ми биха дошли за подобна
работа, защото не е лесна. Биха предпочели да си останат в България".
Тя разказва, че харесва Великобритания и ще помисли за работа тук, след като завърши, но иска първо да започне кариера в родината си. "Харесвам Англия. Лондон много ми харесва - тук има всякакви култури".
22-годишната Йорданка Соколова, качвайки се на самолета за Лондон на летището в София вчера, каза:" Ще работя на разменни начала, но не мога да си потърся друга работа. Не е честно, че някои страни членки на ЕС не ни пускат да работим у тях".
България и Румъния, двете бедни бивши комунистически страни, които пропуснаха първото разширяване на изток през 2004 г., очакват огромни изгоди от приемането си, като по-висок жизнен стандарт, повече чуждестранни инвестиции и милиарди евро от фондове на ЕС.
Повечето от 30-те милиона граждани на двете страни се надяват също така, че членството ще принуди политиците им да се преборят с корупцията и престъпността, ще изкорени бедността и ще даде на младите хора възможности да живеят и работят в чужбина легално.
Но ентусиазмът им е донякъде попарен от страха от по-високи цени, конкуренция в бизнеса и други неизвестни аспекти на членството в ЕС. Някои се тревожат, че приемането в влизането в ЕС ще означава не само ограничени възможности за работа в чужбина, но и по-високи цени на вътрешния пазар.
"Очаквам приемането ни със свито сърце, защото цените неизбежно ще се повишат", каза Ангелина Тодорова, 33-годишна библиотекарка от София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!