В Министерството на външните работи е получено заявление от директора на фирмата "Ай Джей Интернешънъл" Шимон Шевес, че той се оттегля от изпълнение на договора, сключен между МВнР и фирмата за консултантски услуги и лобиране в полза на България пред европейските институции, съобщи външният зам.-министър Любомир Кючуков.
Има взаимно съгласие прекратяването на договора да бъде обявено днес, посочи Кючуков.
Между МВнР и фирмата няма неуредени юридически или финансови ангажименти,
съобщи още той.
В документа, който беше предоставен на медиите, е записано, че авансовата вноска от 260 хил. евро е трябвало да бъде платена на "Ай Джей Интернешънъл" в срок до пет работни дни от датата на подписването на документа, която е 13 март.
Кючуков подчерта, че фирмата не е получила нито лев, защото именно в този период са се появили публикациите в медиите за нейния директор.
Според цялата налична информация Шимон Шевес е бил осъден да плати административна глоба от 50 хил. шекела, които възлизат приблизително на 9000 евро, каза зам.-министърът.
Политическата цена и отговорност за случая се носи от политическото ръководство на МВнР в лицето на министър Ивайло Калфин и в мое лице, посочи Кючуков.
Ако се стигне до оставки, няма да чакам някой да ми я поиска и сам ще я подам,
добави той.
По думите му външният министър и МВнР са понесли много политически негативи в стремежа си да осъществят нормална от гледна точка на закона процедура и да дадат пълна информация на обществото.
Кючуков определи липсата на свидетелство за съдимост на Шевес при сключването на договора като административен пропуск. Той припомни, че при подписването на договора израелският бизнесмен е представил заявление, в което е поел ангажимент да осигури свидетелството.
Такова в МВнР няма и до момента.
Според Кючуков протоколът за договора е подписан от комисията и на негова база Ивайло Калфин е парафирал договора.
Министър Калфин не е човекът, който трябва да проверява документацията, той се доверява на комисията и ако някъде има разминаване, то е от нейна страна, изтъкна заместникът му.
Като причина да се бърза с подписването на договора и да не се изчака представянето на свидетелството за съдимост, той посочи необходимостта от действия заради ратификационния процес на присъединителния договор на България към ЕС и подготовката на мониторнинговия доклад на ЕК.
Заместник-министърът отрече наличието на каквато и да е възможност или намерение за корупция в случая и подчерта необходимостта от използването на всички механизми, за да се представи България в страните от ЕС, защото по думите му сигналите от Европа са, че страната ни и постиженията й не се познават и има нужда от използване на инструментите на публичния пиар.
За огромно съжаление оттук нататък не виждам възможност при създалата се ситуация тези механизми да се използват,
каза Кючуков.
Поради това, а и заради ограниченото време, МВнР няма да обявява нова процедура. Няма да се възползва и от предложението на австрийската фирма "Хохегер"да изпълни поръчката за лобиране.
Фирмата също участва в конкурса, но отпадна заради нередовни документи. При тази публична нагласа няма възможност за използване на подобни инструменти, а и юридически предложението на австрийците е спорно като възможност, обясни Кючуков.
Договорът с лобистката фирма на Шевес е невалиден и по него не е изплатен нито лев, заяви по-рано днес и първият ни дипломат Ивайло Калфин от Копенхаген, където е на официално посещение.
Той добави, че Министерството на външните работи се е обърнало към "Ай Джей Интернешънъл" и се очаква отговор от нея за приключване на договора по взаимно съгласие.
Това се прави, за да бъдат избегнати всякакви евентуални съдебни претенции, обясни Калфин и изтъкна, че в контракта няма нищо тайно - нито в съдържанието, нито в анексите към него.
В понеделник министърът ще свика дисциплинарния съвет по тази поръчка и ако има допуснати нарушения, виновните ще бъдат наказани.
От 1997 г. до 2005 г. българската държава е сключила 48 договора за правни услуги, политически консултации и лобиране, съобщи Калфин. По думите му това не е ново за българската практика.
Първият ни дипломат заяви, че ще предложи създаване на парламентарна комисия, която да оцени тези договори, заплащането за тях, по какви процедури са поръчвани и какъв е резултатът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!