На пазара все още липсва преработена сладководна риба от шарановите и други. Не е установена практиката за предлагане и търсене на чистена, транжирана, филетирана, порционирана и вакуумирана сладководна риба. Основна бариера за разпространението на тези продукти е тяхната висока цена - при преработка те поскъпват от 2 до 3 пъти.
Преработената пъстърва за годината е около 700 тона общо за страната. Малка част се преработва под формата на пушено филе.
В същото време пъстървата е обект на силна конкуренция на европейския пазар. Производството на пъстърва в страните-членки на ЕС надхвърля 260 000 тона годишно. Допълнително се внася и от Канада, Норвегия, Чили, Пару, както и от страните от Източна Европа и Русия.
Основните улови в Черно море са от цаца (копърка, трицона, шпрот) - до 13 000 т годишно. Няма ги традиционните улови от паламуд. Уловите на калкан намаляват ежегодно - по статистика са около 100-120 т при квота от 50 т. В малки количества се ловят и предлагат на пазара и черноморски сафрид, акула, кефал, зарган и др. В по-големи количество си предлагат попчетата.
Преработената черноморска и океанска рибна суровина в страната като цяло е около 3000 т. Вносът на замразена океанска риба е около 18000 т годишно, сочат официалните данни от митниците и НСИ.
Пазара на риба за консумация в България е за не повече от 24 000 т - по 3 кг на глава от населението, при това непреработена риба. В света консумацията се оценява върху чист продукт за консумация (защото на пазара като правило се предлага само почистена риба. Средната консумация на риба в страните от ЕС, САЩ, Канада и други развити страни е над 50 кг годишно на глава от населението. За Норвегия и другите скандинавски страни тази цифра е над 80 кг, а за Япония и други азиатски и тихоокеански страни - около и над 100 кг.
В малка Дания, например, само сьомга се консумира около 100 000 т годишно, колкото и във Франция. Във Великобритания се консумира около 130 000 т сьомга при обща консумация на риба около 550 000 т. Това показва, че най-малко 20 % от консумацията се пада на най-деликатесната и най-скъпата риба - сьомгата.
У нас много българи за Никулден ще си купят каракуда. Тази риба не се употребява в нито една развита страна. А у нас за някои семейства е единственият рибен деликатес - при това не много евтин - минимум 1 лв./кг, като чистото месо от този 1 кг не е повече от 500 гр.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!