П олша блокира преговорите между ЕС и Русия за подписването на ново споразумение за стратегическо партньорство, планирани да се проведат по време на срещата върха в Хелзинки, която започва на 24 ноември.
Напрежението между Москва и Варшава възникна, след като Русия обяви, че ще наложи забрана на вноса на някои животински продукти от Полша, а тя обяви, че ще наложи вето върху започването на преговори.
Проблемът не можа да бъде разрешен, независимо от усилията на Европейската комисия през последните два дни.
Полша дори поиска в евентуално бъдещо споразумение с Русия да бъде въведен "механизмът на постоянно вето", според който всяка една от 25-те страни членки на съюза може едностранно да прекрати преговорите с Москва по всяко време от провеждането им.
Финландското председателство на ЕС отклони инициативата на Полша, предлагайки вместо "постоянното вето" в бъдещото споразумение с Москва да влезе политическа декларация за "солидарността в Европейския съюз".
Варшава обаче се противопостави с аргумента, че това не би било достатъчно за защита на националните интереси.
Срещата на високо равнище ЕС-Русия все пак ще се състои, въпреки че точката за споразумението за стратегическото партньорство ще отпадне от дневния ред.
В него обаче остават важни въпроси като обстановката в Близкия изток, отношенията с Иран, Северна Корея, Западните Балкани, Беларус и Южен Кавказ.
В началото на конфликта преди две седмици полският министър по европейските въпроси Витолд Собков заяви, че ЕС поставя интересите на старите страни членки пред интересите на новите и обвини Еврокомисията, че не реагира достатъчно активно.
Председателят на ЕК Жозе Барозу обаче взе страната на Варшава в спора с Москва и заяви, че напълно подкрепя позицията й.
Същевременно от Брюксел подчертаха, че еврокомисарите по търговията и по здравеопазването Питър Манделсън и Маркос Киприану неведнъж са повдигали пред Москва този въпрос.
Експерти на Комисията обявиха също така, че полското месо отговаря на всички европейски стандарти за безопасност на храните и определиха позицията на Москва като "неадекватна" и защитавана единствено по политически причини.
В конфликта бе замесена и България, след като ръководителят на санитарната служба на Русия Сергей Данкверт заяви, че страната му няма да разглежда въпроса с забраната за внос на стоки от Полша, а също така може спре издаването на разрешителни за внос на животни и животински продукти от всички страни от ЕС, докато не бъдат уредени "проблемите", свързани с предстоящото членство на България и Румъния в съюза.
"Към момента не сме получили гаранции от ветеринарните служби на ЕС, които да ни гарантират безопасността на доставките. Затова и свалянето на ембаргото за Полша може да доведе до появата на нов контрабанден път за румънско и българско месо", заяви Данкверт, цитиран от АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!