Костов похвали като правилна реакцията на военното министерство със създаването на комисия за вътрешноведомствена проверка и изясняване на инцидента от 27 декември в Кербала е била правилна. Той обаче настоя да се направи и парламентарна комисия, която да се занимава с мисиите на военнослужещите ни в Ирак и останалите точки зад граница. Периодът между атентата и заминаването на втория ни контингент би трябвало да се обяви за критичен, а Съветът по сигурността към правителството да заседава непрекъснато, както е било по време на кризата в Македония, смята още бившият премиер.
Отговорността за инцидента с българските военни в Ирак трябва да се поеме на високо политическо ниво, категоричен бе още Костов, като направи паралел с холандския контингент в Сребреница, който се изтегля и не успява да предотврати клането. Резултатите от разследването доведоха до оставка на цялото правителство там и предсрочни избори, припомни той, но изказа мнение, че у нас не може да се очаква нещо такова.
Масовото убийство през 1995 г. се смята за най-тежкото военно престъпление в Европа след края на Втората световна война. Холандските войски бяха част от силите на ООН, които трябваше да гарантират сигурността на Сребреница, но сръбските сили ги преодоляха без съпротива, след което убиха около 8000 мъже и момчета. В доклада от разследването, който излезе миналата година, се казва, че хуманитарни мотиви и политически амбиции са въвлекли холандските войници в зле организирана и на практика невъзможна военна мисия. Леко въоръжените холандски войници не са били подготвени и не са имали ясен мандат, допълва документът.
Всяко нещо може да се предотврати, заяви Костов по повод оправданията на Генералния щаб на армията ни, че трагедията в Кербала не е можело да бъде предотвратена. Според него подобни оправдания показвали "безсилие и паника". Българската армия не е готова да води партизанска война, бе мнението му, изказано по Би Ти Ви.
Бившият премиер заяви още, че знае кой е мозъкът и откъде идват парите за атаките срещу него в публичното пространство. "Различавам машата от ръката, ръката от главата и в никакъв случай няма да се занимавам с машите", бе категоричен Костов, според когото част от публичните фигури, които го атакуват, са маши.
Ако има пари, винаги има готови, които да нападат някого, а когато парите са налице, трябва да има център, който да ръководи атаките, смята експремиерът. Като своя задача той определи да атакува именно центъра.
Според него той е спечелил голямата политическа битка с онези, които го атакуват, чрез преориентирането на страната и икономиката й към евроатлантическите ценности и структури.
Конфликтът в СДС може да прерасне в сблъсък,
предупреждава също днес бившият син лидер в интервю за пловдивския вестник "Марица". Виждам сенките на допуснатите грешки, защото те са част от мен, допълва той и обяснява, че вътрешните врагове са по-опасни за синята партия.
"Десницата е параван на чужди лични и групови интереси. Пловдив се провинциализира заради неубедително управление. Най-важна е битката, която водя вътре в себе си", са някои от останалите тези на Костов пред "Марица". Според него най-големият проблем на СДС са "опитите за скъсване с миналото и отказът да се носи отговорност". На въпроса "Готов ли сте да направите нова дясна партия?" (каквито предположения имаше в пресата в края на миналата година - бел.ред.), той се въздържал от отговор.
Запитан кои са според него най-доброто постижение на сегашното управление, и пред "Марица", и пред Би Ти Ви бившият премиер посочи "датата за приемане в ЕС и в бъдеще завършването на продължилото вече седем години влизане в НАТО". Относно най-големият провал добавя: "Най-тягостен и мъчителен е провалът в най-важната политическа сфера - сигурността на гражданите."
На въпрос къде вижда причините за сериозния спад в доверието на симпатизантите в Пловдив, който досега се славеше като най-голямата синя крепост, Костов отвръща: "За мнозинството пловдивчани това е неубедителното управление, което започна да провинциализира техния град, с който всички бяхме свикнали да се гордеем."
"Всички вече сме единодушни, че се предоверявам - признава бившият министър-председател и лидер на СДС, помолен да каже някоя своя грешка, слабост или недостатък, докато е заемал двата поста. - С отрицателен знак някъде в лабиринтите на моя опит се е сдобило и самочувствието ми. Но стратегически грешки не съм допуснал и никога не съм изкористил политическото си поведение."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!