А тина призова Скопие да подходи "сериозно и отговорно" към спора с Гърция за името на Македония и да не отбягва неговата същност, съобщават гръцките медии.
Мандатът на международния посредник Матю Нимиц е един и е конкретен и се отнася единствено до разрешаването на спора за името на бившата югорепублика Македония, заяви гръцкият външен министър Дора Бакояни.
В македонския печат се появиха публикации, че след уреждането на въпроса за името е възможно на преговорите между двете страни да бъдат разисквани и повдигнатите междувременно от Скопие искания за признаване на "македонско малцинство" в Гърция, а също и за признаването на македонската православна църква и за смяната на името "Македония" на Солунското летище.
Те бяха формулирани в писма на македонския премиер Никола Груевски до Матю Нимиц и до генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, а в Атина бяха оценени като "живописно творение" и като опит преговорите за името да бъдат отклонени от същността им.
По-рано тази седмица американският дипломат Матю Нимиц след разговори в централата на ООН в Ню Йорк с представителите на Гърция и Македония изрази оптимизъм, че "въпросът за името на Македония е разрешим", въпреки цялата му сложност.
Нимиц ще посети Скопие и Атина до края на следващата седмица за нови разговори.
Според гръцкия в. "Етнос" в Ню Йорк Матю Нимиц е настоял на разговорите окончателното решение на проблема да се основава на името "Северна Македония", което било представено от него в пет варианта.
"За Матю Нимиц името е преди всичко", твърди днес скопският в. "Дневник" на челно място, като допълва становището на международния посредник, според когото "ако постигнем договор за името, това ще отвори пътя за решение на много други въпроси".
Вчера държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс заяви, че за Македония "името не трябва да бъде пречка за НАТО" и изрази надежда, че спорът може да се реши много бързо.
В интервю за Радио "Гласът на Америка" на македонски език Райс изтъкнала, че тъкмо приемът в НАТО помага на държавите да решават споровете помежду си така, както и Унгария и Румъния, България и Турция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!