Г оворителката на прокуратурата на Международния трибунал в Хага Флоранс Хартман окачестви като "абсолютно абсурдни" твърденията, че покойният Слободан Милошевич е бил убит в затворническата си килия в Схевенинген.
Тя отхвърли като невярно изявлението на адвоката на Милошевич Зденко Томанович, че през последните си дни бившият юголидер е се страхувал, че е тровен в затвора на трибунала.
Проблемът е в това, че лекарските информации са конфиденциални
и много от това, което е известно на съда и на страните в процеса, не е за пред обществеността, поясни Артман пред сръбската държавна телевизия РТС.
Възможно е заради личния характер на въпроса трибуналът да не е могъл да информира в достатъчна степен обществеността, за да спре такива абсурдни коментари, подчерта тя.
По думите на Артман в последно време Милошевич е бил подложен на интензивни лекарски прегледи и внимание, защото е искал да бъде преместен за лечение на друго място.
"Съдиите искаха да бъдат направени всички проверки, за да могат да вземат решение. Както знаете, те отхвърлиха това искане (молбата на Милошевич да се лекува в Русия - бел. ред), каза Артман и добави, че за това съществуват абсолютно всички лекарски информации.
Американският Държавен департамент заяви днес по повод смъртта на бившия президент на Сърбия и Югославия Слободан Милошевич, че той е бил главната личност, отговорна за насилственото разпадане на Югославия през 90-те години, включително за избухването на двете страшни войни в Босна и в Косово.
Управлението на Милошевич отдавна свърши, а САЩ подкрепят бъдещето на сръбския народ
в мир, просперитет, сигурност и евроатлантическа интеграция, се посочва в съобщение на говорителя Том Кейси.
Процесът срещу бившия югославски президент, който започна през февруари 2002 г., беше към края си и трибуналът ще разгледа обстоятелствата около смъртта му, посочи той, като изрази постоянната подкрепа на САЩ за трибунала и неговата работа.
Слободан Милошевич се спаси от присъда, но не се спаси от правосъдието, заяви организацията за защита правата на човека "Хюмън райтс уоч" (HRW.org) по повод смъртта на бившия югославски лидер.
"Жертвите на Балканите заслужаваха да чуят присъдата, изречена срещу него от трибунала, но никога няма да имат тази възможност.
Но Милошевич почина в момент, когато беше обвинен, лишен от своята власт, с дълъг и официален списък на извършените престъпления, записани за поколенията", заяви в комюнике Ричард Дикър, директор на програмата "Международна справедливост" към организацията.
Четирите изминали години на процеса позволиха да се съберат огромни доказателства за неговата роля в геноцида, военните престъпления и престъпленията срещу човечеството, извършени между 1992 и 1999 г. в Босна, Хърватия и Косово, отбелязва "Хюман райтс уоч".
Бившият американски посланик в ООН Ричард Холбрук обаче, който преговаряше за мирните споразумения в бивша Югославия преди десетилетие, изрази несъгласие с оценката, че правосъдието не е удовлетворено поради факта, че бившият лидер си отиде преди да бъде произнесена присъдата му.
"Правосъдието е удовлетворено. Милошевич е чудовище,
което започна четири войни и прекара последните пет години в затвора, което е адекватната строга справедливост", каза Холбрук за "Ройтерс".
По думите му продължителният процес срещу Милошевич в трибунала в Хага го е накарал да се изправи пред това, което е правил и е дал възможност на целия свят да види действията му като цяло.
Внезапната смърт на Слободан Милошевич създаде нов мъченик за някои сърби,
когато страната днес отбелязва третата годишнина от убийството на премиера Зоран Джинджич - човекът, който го измести, коментира "Ройтерс".
Краят на бившия лидер може да бъде политически подарък за твърдолинейните националисти, които презираха Джинджич като предател, продал техния герой, отбелязва агенцията.
Днес в памет на премиера и свой лидер Зоран Джинджич Демократическата партия в Сърбия организира редица прояви под наслов "Ще се видим в бъдещето". Президентът на Сърбия и лидер на ДП Борис Тадич, ръководството и членове на партията ще положат цветя на гроба на Джинджич на Алеята на великите в Белград.
Премиерът Воислав Кощуница и членове на сръбското правителство ще положат венец на паметната плоча на сградата на правителството.
Зоран Джинджич бе убит от снайперист пред сградата на сръбското правителство на 12 март 2003 година. Той беше първият демократичен премиер на Сърбия. По време на неговия мандат започна процесът на демократизация на обществото и коренните икономически и социални реформи.
Правителството на Джинджич се обявяваше твърдо за сътрудничество с Хагския трибунал и по време на неговия мандат бяха арестувани няколко лица, обвинени от трибунала, включително Слободан Милошевич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!