Георги Минчев, един от най-известните по света български композитори, навърши 70 години.
Зад това "един от най-известните" са фактите: негови произведения са изпълнявани във Франция, Германия, Италия, Швейцария, Русия, Полша, Чехия, Словакия, Куба, Колумбия, Австралия, Гърция, Белгия , Австрия, Сан Марино, САЩ, Холандия, Испания, Япония, Великобритания, Финландия.
Повече по света, отколкото в България...
Роден е в София в семейството на тогавашния първи тенор на Софийската опера Любомир Минчев.
Завършва Българската държавна консерватория в класа по композиция на проф. Марин Големинов. Две специализации имат важна роля в професионалното му израстване - в Москва при Родион Шчедрин и Арам Хачатуря (1968-1970; в Париж - в класа по композиция на Оливие Месиан (1972). Като стипендиант на ЮНЕСКО е учил и в САЩ и Англия.
Георги Минчев е автор на симфонични произведения, камерна и хорова музика, песни, музика към филми, фолклорни обработки. (виж избрани произведения в сайта на композитора georgiminchev.com)
Неговият Концерт за пиано и оркестър е селекционирана творба от Международната асоциация на музикалните експерти в САЩ през 1979 г. и е класирана на първо място между препоръчаните творби на Международната трибуна на композитора в Париж през 1981 г.
За времето си - през 70-те години на миналия век - но и до днес това произведение е сензационно. На премиерата виртуозен солист бил Иван Дреников, в един момент диригентът Васил Казанджиев напуснал пулта и седнал на клавесина - за "двубой" със солиста, а самият Минчев на синтезатор започнал да деформира навиците на слушателите...
През 1989 г. бе удостоен с Европейската награда "Лоренцо-Великолепният" на Международната Академия "Медичи" във Флоренция и му бе присъдено званието "Почтен сенатор на Академията" .
Четиридесет години от живота му са свързани с Българското национално радио, където е бил главен музикален редактор и главен художествен ръководител на музикалните състави.
Съвпадението на имената му с незабравимия и естествено много по-популярен заради рока Гошо Минчев (всъщност Куртев) през годините често е ставало повод за какви ли не шеги. Те са били приятели и един път единият Георги (Гошо) е изпълнил в зала "България" песен на другия Георги (Жоро) по текст на трети Георги - и той Минчев.
Георги Минчев има главна заслуга за създаването на първото студио за електронна музика у нас в БНР.
През 70-те години с диригента Васил Казанджиев |
Финият познавач на творчеството му и негов близък приятел, диригентът и композитор Пламен Джуров описва юбиляра с "основата на неговата инвенция":
"- от произхода - в семейството на певец като Любен Минчев музиката е един от езиците, а самият Минчев има страхотен усет за човешкия глас - този най-първи и все още най-съвършен музикален инструмент. Бил съм свидетел как избира солистките си. Странно - никога не съм го чувал да пее;
- от смесването на педагогически методи - от Големинов през Родион Шчедрин до Месиен. За съжаление, още не е споделил публично страхотните си описания на педагогически похвати. Имал съм привилегията да чуя негови анализи. Уви, не му се даде шанс да бъде учител, педагог;
- от житейската съдба - познаването на света и неговите езици са го отворили към света широко, докато тук се тънеше в местни критерии и дребни битки. Колкото приятели има в България, толкова са и в чужбина;
- от увлеченията му към живописта - той самият рисува (масло и смесени техники), но е чувствителен и към графиката - най-вече на Румен Скорчев. Но особено впечатление правят партитурите му, които той сам изписва с невероятна прецизност, удобство и красота.
Като калиграф той е абсолютният първенец в Европа. Партитурите му трябва да се показват като изобразително изкуство - за урок и назидание на графомани и небрежни автори, наричащи себе си композитори;
- от уважение към публиката, без да прави компромис със собствените си професионални критерии;
- от склонността и способността да се занимава с техника - необичаен талант! Всичко може да направи сам... Цар на компютъра и Властелин на отвертката;
- от познанието на новите звукови технологии - в звукозаписното студио той е като у дома си. "Композиторът и микрофонът" е действително нова дестинация в развитието на тоновото творчество, която Минчев овладя от първите;
- от любов към природата и най-ближните си..." (в. "Култура", бр.4/2009)
70-годишнината на Георги Минчев ще бъде отбелязана най-малко два пъти от българската музикална общественост.
На 9 февруари в Съюза на композиторите ще има концерт с негова камерна музика.
А на 25 април в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР с диригент гостът от Германия Томас Калб и солистка Стела Димитрова-Майсторова ще изпълни знаменития Концерт за пиано, а със световна премиера ще прозвучи и съвсем ново произведение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!