О ще през първите си години космическият център постига завидни успехи: през 1957 г. е изстрелян първият изкуствен спътник на Земята "Спутник 1", а четири години по-късно Юрий Гагарин става първият човек в Космоса.
Първата жена космонавт и първият човек, излязъл в открития Космос, също потеглят от Байконур.
При разпадането на Съветския съюз мнозина си помислиха, че е дошъл краят и на космодрума, но независим Казахстан се съгласи да отдаде центъра с концесия на Русия до 2050 г., припомня Би Би Си.
Москва разработва друг космически център - Плисецк, в руския Далечен север, но неговото местоположение го прави неизползваем за изстрелване на повечето товарни кораби с комерсиално предназначение.
Съоръженията в Байконур сега редовно се използват за извеждане в орбита на сателити с комерсиална цел, както и за снабдяване на намиращата се в орбита около Земята Международна космическа станция.
Казахстан също планира да използва космодрума за свои спътници и заедно с Русия разработва по-екологични съоръжения за изстрелване на ракетите, допълва Би Би Си.
Целта е да се ограничи замърсяването от ракетното гориво, както и отломките, които често падат на територията на бившата съветска република.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!