Преди 60 години компютърът The Baby направи първите изчисления, които положиха началото на електронната изчислителна техника, пише The Guardian. Действащо копие на машината с тегло повече от тон и състоящо се от 1500 лампи и километри проводници, може да се види в манчестърския Музей на науката и промишлеността.
По случай юбилея бяха поканени инженерите, участвали в създаването на този компютър. "Изчислителната машина от малък мащаб" заема почти цялата площ на лабораторията на университета, но притежава производителност на съвременен калкулатор. Джеф Татъл, единственият жив член на екипа, непосредствено занимаващ се с конструирането на The Baby признава, че никой тогава не е предполагал такова развитие на компютърната индустрия, каквото се наблюдава днес.
През 40-те години на 20 век много страни се опитват да създадат първия компютър и макар към появата на The Baby вече да съществуват други изчислителни машини, те са предназначени за извършване само на една операция. В манчестърския компютър е било достатъчно да се замени програмата, за да се настрои той за друг вид изчисления. Данните се съхранявали не на твърд диск, а в катодно-лъчева тръба, подобна на тази в телевизорите.
В ония години Манчестър е център на информационните технологии и Алън Тюринг, математик, който става известен с разшифровката на кодовете на немската армия по време на Втората световна война, се присъединява към разработчиците в манчестърския университет. Резултат от тяхната работа е Manchester Mk 1 - първият комерсиален компютър.
В сравнение с 1 трилион операции в секунда на съвременния IBM Roadrunner, бързодействието на първия компютър е нищожно. Но The Baby позволява да се решават комплексни математически уравнения за минути, а не за седмици.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!