Най-разпространеният вирус в момента е Bugbear.B, който е от типа червей. Смущаващ е фактът, че той се появи само преди броени седмици и успя да стане най-масовия компютърен опустошител, коментира Investor.bg. Въпросният вирус се разпространява с такава завидна бързина, защото използва различни методи, приспиващи вниманието на потребителите, и ги подвежда да отварят заразените си имейл съобщения.
През последното шестмесечие, създателите на вируси правят все повече подобрения и опасни вируси, сочат данните от проучването. Още по-притесняващо е, че те вече използват множество от най-различни пътища за разпространение, като имейли, програми за обмен на файлове (теглене на mp3, филми, клипове), както и интернет чатове.
Антивирусните експерти на Sophos са открили 3 855 нови вируса през първата половина на годината. Най-масовият - Bugbear.B, който се появи в началото на юни, се е разпространил в 159 страни само за 24 часа. От Sophos посочват и класация на най-разпространените вируси за момента:
1.Bugbear.B - 11,6%
2. Sobig.C - 9,7%
3. Klez.H - 8,4%
4. Sobig.B - 5,3%
5. Sobig.A - 3,3%
6. Avril.B - 3,2%
7. Bugbear.A - 2,5%
8. Avril.A - 2,3%
9. Fizzer.A - 2,3%
10.Yaha.E - 1,8%
Други популярни вируси пък се крият в съобщения, които все едно са изпратени от Microsoft. Пример за това е вторият в класацията вирус Sobig.C, който се разпространява с мейли, чийто лъжлив адресант е шефът на Microsoft Бил Гейтс. Преди месец друг вирус идваше от support@microsoft.com.
Друг начин за разпространяване и висока гаранция за заразяване е използването на известно име от шоубизнеса или спорта. Сега на мода е вирус с името на канадската тинейджърска поп-рок сензация Аврил Лавин. В мрежата се разпространяват два вируса с нейното име, които се "радват" на голяма популярност. Миналата година из мрежата шествуваше особено опасен вирус с името на руската тенисистка и секс символ Ана Курникова.
Опитите на авторите на вируси да капитализират интерес от световни актуални събития, засега търпят неуспех. Вируси, които използват епидемията от атипична пневмония (ТОРС) и войната в Ирак като начин за разпространение и проникване, не успяха да предизвикат значителни поражения, отбелязват от Sophos.
Специалистите съветват компютърните потребители да ъпдейтват редовно антивирусните си програми и да не отварят мейли от непознати източници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!