Компютърна програма, която се учи да декодира звуците от различни езици по същия начин, по който го правят и бебетата, може да помогне да се хвърли светлина върху въпроса как хората се научават да говорят. Така поне смята екип от учени от Станфордския университет в Пало Алто, Калифорния. Според тях, откритията хвърлят съмнение върху теориите, че бебетата се раждат, предварително знаейки всички възможни звуци, които се срещат във всички езици по света.
„Дебатът относно възприемането на езика се върти около въпроса колко точно специфична информация за езика е „вградена“ в мозъка на новороденото и каква част от познанието, което бебетата придобиват за речта, представлява нещо, което може да бъде обяснено чрез относително общи системи за обучение“, казва професорът по психология Джеймс Маклилънд. Според него, компютърната програма подкрепя теорията, че бебетата систематично сортират различните звуци, докато разберат структурата на езика.
Стъпвайки на някои от съществуващите идеи, професорът и неговият екип от международни изследователи са разработили компютърен модел, който наподобява мозъчните процеси, които протичат при бебето, когато изучава речта. При тестването на модела той е бил подложен на „учебни сесии“, състоящи се от анализиране на реч на английски и на японски между майки и техните бебета, записана в лабораторни условия. Това,което учените са установили, е че компютърът е съумял да научи базови гласни точно толкова бързо, колкото и бебетата, на които е говорено.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!