"Кейбълтел интернешънъл" е договорила сделка за купуването на мажоритарен дял във втория по големина кабелен оператор - "Естнет" (бивша "Евротур сат"), каза официално Джийн Филипс - основен собственик на "Кейбълтел интернешънъл".
По силата на това споразумение до два месеца се очаква първите два по големина кабелни оператора на българския пазар - "Кейбълтел" и "Естнет", да предложат под търговската марка на "Кейбълтел" обща услуга "трипъл плей" (комбинация от кабелна телевизия, високоскоростен интернет и гласови услуги) в 25 града на страната. Това е първата крупна консолидация на българския кабелен и телеком пазар.
"Консолидацията в сектора на кабелните оператори е неизбежен процес. Изисква го пазарната конкуренция и развитието на новите технологии", каза Димитър Радев, вицепрезидент международно бизнес развитие на "Кейбълтел". От компанията още не обявяват цената й и големината на дела, който искат да купят.
В момента тече оценка на активите на "Евротур сат тв" (част от холдинга "Естнет"). Чака се и одобрението на сделката от двата регулатора - Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).
Това е третата поредна стъпка на "Кейбълтел" за последната година към консолидацията на българския кабелен пазар, след като през есента на 2005 г. компанията купи бизнеса на два регионални доставчика - "Рекординг Хасково" ООД и шуменския оператор "Вариант 62" ЕАД. Според експерти кабелният пазар в България е прекалено разпокъсан в сравнение с другите източноевропейски страни.
"Логично е в България да постигнем консолидация като на пазара в Румъния, където този процес свърши и за цялата територия на страната функционират 2 кабелни оператора. Нормално е и в България да е така, коментира председателят на борда на директорите на "Естнет" Явор Джиджев.
В резултат на консолидацията двете най-големи компании на този пазар ще притежават над 20% от кабелния бизнес в България. Само "Кейбълтел" по думите на Радев държи около 12-13 на сто, а конкурентът им - над 10 процента. "Мрежите ни се припокриват в София и Стара Загора, т.е. не можем механично да съберем дяловете си, но общият ни дял ще бъде над 20%", коментира Радев.
Макар че купува дял от "Естнет", "Кейбълтел" няма да получи телекомуникационното дружество BTNet. То е обща собственост на "Естнет", "Евроком Пловдив" и "МСАТ Варна". И BTNet, както и "Кейбълтел" е лицензирана за предоставяне на гласова телефонна услуга.
Освен с "Естнет" "Кейбълтел" има партньорства с други големи оператори. Оптичният пръстен на компанията на територията на страната бе изграден в партньорство с "Мобилтел". Отделно "Кейбълтел" има споразумение, според което може да използва оптичната инфраструктура на газоразпределителното дружество "Булгаргаз".
Според мениджърите на двете компании най-голямото предимство на обединените им дейности ще бъде общата технологична база. Към оптичната мрежа на "Кейбълтел" в страната ще се добави и оптичната инфраструктура на "Естнет" в София, както и платформата й за цифрова телевизия.
Kомпаниите се надяват по този начин да постигнат икономия на разходите за съоръжения и така да не увеличават цените на услугите си към абонатите под натиска на носителите на авторски права. Сред кабелните оператори, с които "Кейбълтел" водеше преговори за окрупняване, беше и "Евроком Пловдив". Сделката остана без резултат. През 2005 г. "Кейбълтел" на два пъти обяви, че преговаря със стратегически инвеститори за сътрудничество.
Първото съобщение се отнасяше за европейския кабелен оператор "Кейбъл партнърс груп", а плановете бяха за инвестиции от близо 100 млн. евро за развитие на кабелна телевизия, интернет и телефония на българския пазар.
"Кейбълтел интернешънъл" официално обяви и намеренията си да придобие миноритарен дял в застрахователната компания "Лев инс". Подписаният договор има за цел да формализира намеренията на "Кейбълтел" за придобиване на дялове в застрахователното дружество.
По повод подписаното споразумение Джийн Филипс каза, че компанията "е част от голяма американска бизнес група, която има интереси в разнообразни индустрии - от управление на недвижими имоти и телекомуникации до добив на нефт и природен газ и застрахователно дело".
На 5 май на общото събрание на акционерите капиталът на "Лев инс" се е увеличил от 10 млн. лв. на 13 млн. лв., като 3 млн. лв. от тях са инвестирани от Herritage Guarantee Holding (дъщерна компания на "Кейбълтел интернешънъл").
Американската компания притежава 4 застрахователни дружества в САЩ. "Документите са подписани и очакваме одобрението на Комисията за финансов надзор (КФН)", коментира пред "Капитал" изпълнителният директор на "Лев инс" Стефан Софиянски. Дружеството ще съветва компанията как да управлява кабелния си бизнес в България и ще застрахова сделките.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!