"Гласът на всекиго има огромно значение", каза руският президент в обръщение към нацията в четвъртък. - Преките избори са едно от главните постижения на демокрацията. Само вашата подкрепа ще даде на бъдещия президент на Русия увереност в силите." (Вж. още в Грани.ру)
Може да се каже, че изходът от вота е предрешен, коментира БГНЕС. Според резултатите от последните допитвания Путин се ползва с подкрепата на 70% от анкетираните. Поради този факт някои анализатори се опасяват от слаба избирателна активност.
Президентските избори в Русия най-вероятно ще бъдат спечелени от сегашния държавен глава Владимир Путин, пише и "Новинар". Държавните медии подробно отразяваха всяка негова стъпка из страната, макар той да твърди, че не води предизборна кампания. Останалите кандидати за Кремъл са или неизвестни, или непопулярни.
Предизвестеното преизбиране на Владимир Владимирович може да бъде спънато единствено от гласуване "с краката", тъй като съгласно закона, за да бъде признат вотът за редовен, в него трябва да участват поне 50% от електората. Тази хипотеза явно не е имагинерна, след като Кремъл е наредил на чиновниците по места да обезпечат масово явяване пред урните.
Именно бойкотът е последната сламка, за която се е хванала разединената руска демократична опозиция. Комитетът "2008: свободен избор" под председателството на Гари Каспаров, Борис Немцов и Сергей Пархоменко призова гражданите да се откажат от гласуването, за да не връчат покорно на властта мандат за диктатура. Голяма група руски правозащитници от своя страна посъветва гласоподавателите да не участват в "явно нечестните" избори.
Вдовицата на акад. Андрей Сахаров - Елена Бонер, пък призова останалите кандидат-президенти да се откажат от надпреварата и да оставят Путин сам с неговите марионетки. Само Иван Рибкин обаче се вслуша в нейните думи и оттегли кандидатурата си в петък с думите, че не иска да бяга като заек пред кортежа на държавния глава. (Вж. цялата статия в "Новинар").
Преди две седмици президентът Владимир Путин уволни цялото правителство и в последствие назначи с указ ново, с премиeр Михаил Фрадков. Михаил Горбачов определи решението като логичен и силен ход. Обновлението на кабинета е необходимо и е правилно, че това става, когато президентът обявява от по-рано с кого ще работи, в случай че бъде преизбран, смята последният съветски лидер.
Кандидатите:
ВЛАДИМИР ПУТИН, 51 г., президент на Русия, бивш агент на КГБ. Той е главният фаворит на изборите и според допитванията се радва на подкрепата на 70-80% от анкетираните. Първият му мандат, който започна през 2000 г., по мнението на наблюдателите се характеризира с авторитарна политика: безмилостна война срещу сепаратистите в Чечения, натиск върху медиите, ожесточена борба срещу олигарсите - могъщите бизнесмени, които в миналото бяха близки до властта.
СЕРГЕЙ ГЛАЗЕВ, 43-годишен, ляв икономист, който нарича себе си "патриот". Той е съосновател на партията "Родина", получила впечатляващ брой гласове на парламентарните избори през декември. Този бивш комунист е автор на икономическите програми на руската компартия. Той може да разчита на поне 5% от гласовете и да се очертае като сериозен претендент за президентските избори през 2008 г., смятат анализаторите. Бойният му кон е борбата срещу олигарсите и повишаването на таксите върху петрола.
НИКОЛАЙ ХАРИТОНОВ, 55-годишен кандидат на компартията. Той е полковник от ФСС (Федералната служба за сигурност, бивша КГБ), няма никакво излъчване и е слабо известен дори сред привържениците на компартията. По професия е агроном, бил е директор на совхоз по съветско време. Той бе ръководител на парламентарната фракция на близката до комунистите Аграрната партия. Кандидатурата му бе подкрепена от лидера на комунистите Генадий Зюганов, който се отказа от президентски амбиции.
ИРИНА ХАКАМАДА, на 48 г., единствената либерална кандидатка и единствената жена в надпреварата. Опитва се да убеди избирателите в необходимостта да кажат "не" на авторитарните увлечения на Кремъл. Тя загуби мястото си в парламента на изборите през декември, на които либералните партии понесоха поражение и бяха отстранени от Думата. Възнамерява да създаде нова опозиционна на властта "демократична партия". Кампанията й е финансирана от един от едрите акционери на петролния гигант ЮКОС Леонид Невзлин, който избяга в Израел. Руските власти го издирват по обвинения в данъчни измами.
ОЛЕГ МАЛИШКИН, 52-годишен, ултранационалист от либералнодемократическата партия. Той е професионален боксьор и бе началник на охраната на лидера на ЛДПР Владимир Жириновски. Последният оттегли кандидатурата си, отстъпвайки място на телохранителя си за голяма изненада на политическите среди.
СЕРГЕЙ МИРОНОВ, на 51 г., председател на Съвета на федерацията - горната камара на руския парламент, съюзник на Путин. Подобно на руския президент той е от Санкт Петербург. Не храни никакви амбиции да спечели и сам обясни участието си в президентските избори с желанието си "да бъде до Владимир Путин". "Когато ръководителят, на когото имаш доверие, отива на бой, не трябва да го оставяш сам" заяви Миронов. (от БГНЕС)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!