К омисията за борба с корупцията в Народното събрание е поредният орган, който се закани да обяви война на произволните замени на апетитни имоти край морето и в планинските курорти срещу пустеещи земи, при което се ощетяват държавата и общините.
В същото време новият закон за горите, внесен преди доста време и приет на първо четене от пак от парламентарна комисия, беше блокиран по-късно от ДПС и отложен за неопределено до края на годината време.
Антикорупционната комисия е поискала справка за замените, които са направени от 2004 г. насам, обяви в четвъртък председателят й Бойко Великов (БСП), който уточни, че случаите са се увеличили значително през тази година.
Само въз основа на информацията за периода 2004-2005 г. комисията е констатирала близо десет решения, при които е била ощетена държавата.
Допълнително пет сигнала са били получени от неправителствената организация "Зелени Балкани". Чрез подобни "рационални" замени частници са придобили терени от Шкорпиловци, Иракли и Варвара, около които през последните месеци имаше скандали.
Всичко е законно, но от това губи държавата
обясни Великов пред участниците в семинар "Стандарти и морал в обществения живот", организиран от британското посолство и Британската асоциация за Централна и Източна Европа.
За да се прекрати порочната практика, Великов обяви, че с комисията по земеделие планират да запишат нови текстове в отложения нов законопроект за горите.
Той ще гласи, че държавни и общински замени ще могат да се правят само срещу съизмерими по стойност и местоположение частни парцели. Така ще се прекрати възможността имоти във Враца да се заменят срещу такива в Банско например, обясни Великов.
Не е ясно дали ще отпадне предложеният ограничителен текст замените да се правят само в рамките на 10 дка.
Новият закон предизвика тиха война между партньорите в коалицията. НДСВ и БСП се оказаха на едната страна - срещу ДПС, което от 2001 г. владее земеделското министерство и се разпорежда с този вид сделки.
Наложи се спешна среща между премиера Станишев и Ахмед Доган, след която проектът просто беше отложен. Едни смятат, че причината е, че хората на Доган ще се окажат най-засегнати от предвижданата промяна горите в петкилометровата зона от морето, в курортите и пограничните райони да придобият статут на изключителна държавна собственост.
Други твърдят, че оттеглянето на подписите на депутатите от ДПС в ресорната комисия от одобрения вече проектозакон цели
печелене на време да се довършат планирани сделки
с такива земи. Вторите вероятно имат повече право, доколкото заместникът на Доган Йордан Цонев неотдавна заяви в интервю за "Дневник", че нямат нищо против текстовете, срещу внасянето му от депутати, затова са поискали да бъде внесен от Министерския съвет.
В Министерския съвет пък няма яснота кога ще се случи това, а междувременно от цялата страна зачестиха сигналите за активизирана "заменителна дейност".
През следващата седмица антикорупционната комисия ще внесе директно при вътрешния министър Румен Петков 20 сигнала за корупционни нарушения, съобщи още Великов, без да даде подробности. Той изброи областите, в които комисията смята, че има корупционна среда и са под наблюдение - еврофондовете, търговията с лекарства, митниците, Държавния резерв и измамите с ДДС.
За година работа комисията е разгледала 670 сигнала за корупция, 16 от които в изпълнителната власт. От тях 10% са се потвърдили. Най-много от сигналите са били за случаи в съда и прокуратурата.
Източването на пари от програмите на Европейския съюз - "Леонардо да Винчи" и "Сократ", е предотвратила комисията за борба с корупцията. Била е разкрита схема от фирми, в която са участвали и чиновници. След сигнала министерството на образованието е спряло близо 100 проекта.
Заради злоупотреби с 2 млн. евро по програмата "Интеграция на малцинствата" е поискана справка за всички проекти по тази програма. През последните месеци са зачестили и сигнали за злоупотреби във фонд "Земеделие" и по програма САПАРД.
Бойко Великов посъветва отново общинските съветници в София да преструктурират Столичния медицински холдинг. Това стана, след като на заседание на СОС беше отхвърлен планът на кмета Бойко Борисов за нова структура и собственост на холдинга. Зам.-кметът Цветан Цветанов даде това за пример как местната власт не се съобразява с препоръката на комисията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!