Между двете страни има ясна разлика, изтъкнал и лидерът на либералите в европарламента Греъм Уотсън. "Какъв сигнал давате на София за приключването на преговорите?", попита той еврокомисаря по разширяването Гюнтер Ферхойген.
Представител на Партията на европейските социалисти (ПЕС) от своя страна запита на какво се дължат оценките за Румъния, след като опитът сочи, че тя само дава големи обещания, но показва малък напредък.
Тези въпроси и коментари отразяват факта, че Европейската комисия не призна на Румъния статут на действаща пазарна икономика, а според стратегическия документ Букурещ и София ще подпишат общ договор за присъединяване към Европейския съюз не по-късно от края на 2005 г.
Комисията ще спазва принципа никоя страна да не чака друга, отговори Ферхойген на въпросите на депутатите. "Ако една от държавите е по-напреднала, тя може да приключи преговорите и по-рано от другата - каза еврокомисарят. - Засега обаче няма абсолютно никаква причина да кажем, че двете страни биха могли да се отправят поотделно към ЕС. Комисията не вижда причина за т.нар. "разделяне" на кандидатурите на Букурещ и София", добави Ферхойген.
Според него България има всички шансове да приключи преговорите в рамките на мандата на тази комисия, който изтича през ноември догодина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!