"БСП: С по 2 млрд. лв. ще ставаме европейци", отбелязва "24 часа". Между 1 и 2 млрд. лева годишно ще се заделят за повишаване на доходите на българите и качеството на живот у нас, както и за развитието на конкурентоспособността на икономиката.
Това е заложено в актуализираната социално-икономическа програма на БСП, която ще бъде приета тази събота. Това е офертата ни към партньорите, виждането ни как да се развива България през идните две години и основа за нашата платформа и за следващия мандат - с нея ще искаме доверието на гражданите през 2009 г., обясни лидерът Сергей Станишев.
БСП щяла да търси одобрението на НДСВ и ДПС по "разумен, уважителен начин". Премиерът обоснова нуждата от актуализация с това, че БСП и кабинетът като цяло вече са изпълнили по-голямата част от обещанията си, а и с влизането в ЕС сме в качествено нова среда.
"Първанов ще обедини социалдемократите", е виждането на Георги Анастасов, лидер на партия Български социалдемократи и зам.-председател на групата на Коалиция за България в парламента.
В интервю за "Стандарт" той казва: "Георги Първанов е човекът, чието поведение доведе за първи път в най-новата ни история до повторение на един и същи избор от хората. Президентската институция олицетворява държавата, а нашият президент е доказал, че умее да защитава интересите на България и обществото.
Неговото най-естествено място след изтичане на втория му мандат е да стане лидер на обединените социалдемократи. Не да прави нова партия, а да се превърне в обединителната фигура на социалдемокрацията у нас."
"Президентът да пита първо БСП", е позицията на Костадин Паскалев, депутат от БСП. Според него възможността Първанов да стане лидер или да организира социалдемократическа формация е твърде хипотетична.
Един бивш лидер на БСП трудно би могъл да бъде лидер на друга формация, смята Паскалев.
"Партиите в блатото на мръсните пари", е анализът на икономиста Венцеслав Димитров в "24 часа". Той подчертава, че нормалният бизнес не се занимава с финансиране на предизборни кампании, които струват десетки, а напоследък и стотици милиони левове.
"Финансира ги този, който иска нещо от спечелилите вота. И той го иска за себе си. Някой, който дава пет милиона, иска после не 10, а поне 20 или 30 милиона.
И най-голямата наглост на кандидатите е да се обявяват срещу корупцията в предизборния период, а да вземат мръсните пари с обещание да ги умножат. В България няма закон и няма практика някой да проверява харчовете на партиите или кандидатите в предизборния период."
"Комисията по досиетата умува как да стигне до архивите", пише "Сега". Новата комисия по досиетата още не знае как да стигне до архивите на Държавна сигурност, за да провери кандидат-евродепутатите, но трябва да го направи до 25 април.
Това се разбра след първото заседание на комисията. Председателят Евтим Костадинов от БСП обясни, че се очаква на 15 април да бъдат сезирани от ЦИК за проверка на участниците във вота. И тъй като по закон срокът за обявяване на резултатите е 7 дни, най-късно до 25 април решение трябва да има.
"10 000 студенти ще следват на кредит от есента", е водещо заглавие в същото издание. Заемите ще покриват таксата за обучение във висшето училище, обяви министърът на образованието Даниел Вълчев на среща със Съвета на ректорите вчера.
За целта до 1 октомври трябва да бъде приет законът за студентското кредитиране. Висшите училища ще увеличат приема си с около 15% заради повишаването на таксите.
За "Докладът, който няма да бъде написан" разказва "Сега". Правителството отчете пред Брюксел някакъв напредък в правосъдието и вътрешния ред.
"Хубаво е, че има какво да се отчете. Но честното и самокритично отношение е далеч по-полезно и се приема много по-добре. Брюксел не е излъган. Данните със сигурност са верни. Но какво от това? Какво се е променило?
Какви положителни тенденции се забелязват? Какво стана след конституционните промени и приемането на новия НПК?
По-слаба ли е организираната престъпност или по-стресната и ограничена корупцията по висшите етажи? Ето ги част от въпросите, чиито отговори могат да напълнят страниците на един истински честен доклад до Брюксел по Глава 24 "Правосъдие и вътрешни работи".
"Работим за нова социална Европа", казва в интервю за "Земя" Кристиан Вигенин, водач на листата на БСП за евродепутати.
Той отбелязва, че евродепутатите от социалистическата партия ще работят за българските национални интереси, от една страна, а от друга, стават част от парламентарната група на ПЕС и като европейски депутати имат задачата да работят и за развитието на Европейския съюз.
"Нашата основна задача е да работим по новата инициатива на ПЕС за нова социална Европа. Това е следващата важна стъпка - след създаването на Общия пазар и на Икономическия и валутен съюз смятаме, че е време за един нов Социален съюз, за една нова социална Европа, в която да се обърне внимание на грижата за децата, за младите хора и тяхното образование, за хората в неравностойно положение."
"И хладилникът, и пътищата ни зависят от Евросъюза", е озаглавено интервюто в "24 часа" с водачите на листите на ГЕРБ и НДСВ за европейските избори.
Ето какво казват преди вота Душана Здравкова (ГЕРБ): "ЕС не е рог на изобилието, но трябва да осъзнаем, че за нас това означава колко пари ще има за пътища, земеделие и всичко, което ни интересува като граждани. Важно е да осъзнаем, че ЕС дава възможности за повишаване на стандарта на живот не с дотации, а с реална работа и създаване на естествени условия за повишаване на заплатите."
По думите на Биляна Раева (НДСВ): "Европейският депутат трябва да работи много и да бъде отговорен за всяко свое действие. Изискват се изключителни познания за технологията на работа на ЕП, както и отличен професионализъм. Заедно с това първостепенната ни задача е всяка позиция, гласуване и законова норма да отговарят на интересите на всеки българин."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!