Коментатор на германския "Тагесшпигел" се пита какъв точно вид избори може да се проведат в Ирак, ако избирателите са под непрекъснат страх за живота си, ако границите и летищата са затворени цели три дни, ако е забранено движението на автомобили, ако големи части от обществото бойкотират изборите и най-после, ако много гласоподаватели просто не познават кандидатите, а пък се очертава и 10-дневно чакане, преди да станат известни изборните резултати.
Все пак вестникът публикува положителен отговор на всичките си риторични въпроси: "Неделните избори в Ирак са най-свободните и най-демократични избори, които арабският свят е виждал от десетилетия насам... Та къде в съседните страни жените имат равни права с мъжете?"
Изданието се възхищава и на гражданската смелост на иракчаните, защото според неотдавна проведено допитване близо 80% от населението на страната иска да участва в изборите, макар всеки да съзнава, че рискува живота си.
Според политически наблюдател в шведския "Експресен" неделните избори в Ирак ще създадат нова шиитска държава в Персийския залив.
"Иракските шиити съставляват 60% от населението в страната и защото са мнозинство, ще вземат властта във всички централни управленчески структури в Ирак", прогнозира вестникът.
Според изданието последиците от това ще се усетят в целия Близък изток, чиито богати петролни находища ще се контролират от шиитските режими в Иран и Ирак.
"Експресен" отбелязва и иронията на факта, че действията на САЩ за сваляне на режима на талибаните в Афганистан и Саддам Хюсеин в Ирак биха могли да бъдат поръчани и от Техеран - до такава степен са в полза на иранското правителство.
Въпреки това обаче вестникът е убеден, че избори трябва да има, защото "всяко отлагане или забавяне е отстъпление пред тероризма".
Мадридският "Ел Паис" е загрижен от съобщенията отвъд Океана, че Пентагонът е създал собствено звено за събиране на военна разузнавателна информация.
"Досието на Доналд Ръмсфелд ни най-малко не предполага нужда от още шпиони", озаглавява статията си испанският всекидневник.
Германските вестници се насочват към мрачната годишнина от освобождаването на затворниците от Освиенцим и към снощната реч по този повод, произнесена от канцлера Герхард Шрьодер.
"Тагесшпигел" се спира и на изказването на външния министър Йошка Фишер пред ООН в Ню Йорк.
Реакцията на "Берлинер цайтунг" след речта на Шрьодер обаче е доста рязка.
Вестникът заключава, че утре ще бъде "време да се мълчи, а не да се говори" и отчита, че това може би няма да е непременно нещо лошо.
"Файнаншъл таймс Дойчланд" се безпокои, че в Германия отново става модно да се издигат неонацистки лозунги.
"Отричането на Холокоста днес не само е наказуемо деяние, то е дело на безумни фанатици", пише изданието.
В коментар австрийският "Ди Прессе" отбелязва, че сега обвинително насоченият пръст се размахва по посока не толкова на Германия, колкото към Великобритания:
"Само преди няколко седмици разглезена издънка на кралския род във Великобритания се появи в нацистка униформа и със свастика. Впоследствие набързо изказаните извинения на принц Хари бяха поднесени само в писмена форма. Съобщения за надигащ се антисемитизъм в лондонските кръгове на младите творци започват все по-често да се появяват в медиите. Реакцията в Европа е смепотворна. Какво да се прави пред подобна провокация срещу едно от малкото останали табута в европейското общество? ", пита се вестникът.
Европа е безпомощна, а европейски комисар настоява за забрана на свастиката и нацистките символи, констатира изданието, според което единственият отговор обаче е по-добро обучение и образование.
Френският "Либерасион" възприема необичайно положителен подход към Световния икономически форум в Давос, като отбелязва, че глобализацията прилича на римския бог с две лица Янус.
Едното лице на двуликия Янус (богатия Север) може да бъде видяно в Давос, а другото е представено от алтернативния форум в Порто Алегре, Бразилия, организиран от т.нар. активисти на алтернативната глобализация.
Чешкият "Право" пише, че украинският президент Юшченко "е между чука и наковалнята, защото Украйна има нужда и от Изтока, и от Запада".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!