Основни двигатели на възходящото движение на индекса бяха акциите на "Албена" АД (ALB), които увеличиха стойността си до 31,40 лв за акция със седмичен скок от 5%.
"Лукойл-Нефтохим" бе другият пазарен лидер. Акциите на рафинерията затвориха на ниво 17,4 лв., или с 5% повече от миналата седмица.
Ръстът на консолидираните печалби на "Булгартабак холдинг" АД (BTH) с 11% за първото полугодие на годишна база доведе до нов исторически връх на акцията от 48,47 лв. В края на седмицата цената падна до 48 лв.
Публикациите за продажбата на мажоритарен дял от "Кремиковци" АД (KREM) на индийска компания доведе до рязък скок на акциите на металургичната фирма с 35% до 3,03 лв.
Търговията с акциите на бившите приватизационни фондове продължи да бъде изключително активна, с високи обеми.
Повечето холдинги достигнаха исторически високи ценови нива.
Акциите на "Стара планина холдинг" (CENHL) осъществиха най-голямо пазарно движение, като затвориха на ниво 2,34 лв., или с 36% нагоре на седмична база.
"Доверие холдинг" (DOVUHL) регистрира нов връх от 1,79 лв. за акция.
При търговията с компенсаторните инструменти цените на компенсаторните записи (KZ) остана сравнително без изменение.
Жилищните компенсаторни записи (GKZ) почти се изравниха с другите два типа компенсаторни ваучери (KZ и PKB) до 0,25 лв.
В Румъния
На Букурещката фондова борса през изтеклата седмица имаше смесени настроения, като дневният обем на търговията се понижи до приблизително 1 млн. евро.
Седмицата започна със загуби на финансово-инвестиционните компании SIF Moldova и SIF Banat-Crisana, както и на най-голямата петролна компания в страната SN Petrom.
SNP, която наскоро бе приватизирана от австрийската OMV, обяви повече подробности за предстоящото общото събрание на акционерите на 14 септември, на което ще се обсъждат вариантите за увеличение в капитала на компанията.
Акциите на рафинерията бяха пазарен лидер по време на сесията в четвъртък, но като цяло приключиха седмицата със загуба от 1,73% до 2270 леи.
Втората по големина рафинерия в страната (RRC) отчете загуби от 1,214 млрд. леи (около 30 млн. евро) за първото полугодие, при финансови загуби 1,229 млрд. леи и оборот 1,082 млрд. леи. Акциите на RRC отстъпиха с 5,4% до 520 леи.
Компанията за химически изделия Oltchim (OLT) бе пазарен лидер сред най-ликвидните дружества със седмичен ръст 5,44% до 1,550 леи, следвана от акциите на банка Banca Transilvania (TLV), които спечелиха 2,92% до 7,050 леи.
Сред по-малките акции производителят на електроуреди Electrocontact (ECT) увеличи пазарната си стойност с 8% до 1,080 леи.
Пазарът на петте финасово-инвестиционни комппании (SIF) бе волатилен, като достигна най-високите си стойности в сряда.
Съответният индекс BET-FI скочи с 2,8% до 15,393.75 пункта.
SIF1 Banat Crisana бе с най-добри позиции със седмичен ръст от 2,48% до 8,250 леи, следвана от SIF4 Muntenia (+1,96% до l,200 леи).
В Русия
На фона на негативните развития със заложниците в училищна сграда с град Беслан, Северна Осетия, търговията на руския капиталов пазар в края на изминалата седмица бе неспокойна.
Въпреки негативните новини пазарът успя да задържи сравнително високите нива при нарастващ дневен оборот.
В началото на периода руските акции се оттласнаха от негативната тенденция от края на летния период при неофициалната информация за възможна покупка на 25% от акциите на "Лукойл" от американската компания ConocoPhillips.
Руският фонд за федерална собственост започна да приема кандидатури за участие във търга за продажба на 7,59% държавен пакет от "Лукойл". Началната цена е 1,928 млрд. рубли, а откритият търг ще се проведе на 29 септември.
Енергийният холдинг РАО ЕЕС, който е с високо тегло в индекса на сините чипове MICEX-10, скочи с 3,53% до 7.432 рубли, след като руското правителство взе решение за обособяване и продажба на отделни енергийни компании.
Московският клон на РАО - "Мосенерго", бе пазарен лидер през първата половина на периода. Пазарните анализатори смятат, че държавната "Газпром" продължава да подава значителни поръчки за покупка на акции на "Мосенерго", основен доставчик на електроенергия за газовия монополист и в същото време потребител на природен газ.
Акциите на ЮКОС временно отстъпиха 1,84% по време на сесията в четвъртък, след като регионалният Московски съд разпореди изземването на 76 млрд. леи (около 2,6 млрд. щ.д.), като по този начин ще попречи на дейността на клоновете на петролната компания.
Независимата оценка на основния производствен клон на ЮКОС ще бъде готова до края на месеца, като са възможни различни ценови нива според сценариите за продажба на "Юганскнефтгаз".
През последната търговска сесия от седмицата пазарът запази високи нива, като пазарни лидери баха енергийната компания "Мосенерго" и държавната банка "Сбербанк".