"Абдикацията на Костов - шанс за СДС" - така е озаглавен коментарът на Димитър Аврамов в "Труд". Отказът на Костов и хората около него да участват в Националната конференция дава неочаквано добра възможност на партийните делегати да се съсредоточат върху изработването на политически продукт. Присъствието на костовистите на форума би го превърнал в поредния политически фарс, шумно разгласен в медиите, пише авторът.
В битката между СДС-казионен и СДС-костовисти победителят може да вземе електорат, по-голям от простия сбор между симпатизантите на Надежда и Костов, смята "Сега". Ако войната не е патова, а с ясен победител, той не само ще вземе електората на противника, но може и да привлече бивши разочаровани седесари. Така че ако Костов истински успее, той не само ще прескочи 4-процентната бариера, а може да вземе много повече и дори да си върне СДС. Ако загуби, ще остане лидер на една малка дясна партия, отбелязва "Сега".
"Стандарт" използва за заглавие думите на Надежда Михайлова, че Костов прави партия на омразата. Вестникът освен това цитира и синия депутат Никола Николов, който пише в писмо до Костов, че той ще остане в историята като първия министър-председател, разцепил собствената си партия.
"Новинар" помества интервю с шефа на агенция "Сова-Харис" Васил Тончев, който заявява, че и Костов, и Надежда са сгрешили и че СДС ще влезе във властта не на следващите, а на по-следващите избори.
"Екатерина Михайлова пише устава на Костов" - това пък е заглавието по темата в "Монитор". Вестникът твърди, че новата партия иска да вземе и държавната субсидия за СДС, която е 900 000 лв.
"Труд" води на първа страница с БТК: "Сделката за телекома пред провал. БТК струва 936 млн. евро". Вестникът посочва тази сума, като се позовава на оценката на американската инвестиционна банка "Ситигруп". Това ни казват от Америка в момент, когато правителството се готви да продаде 65% от най-добрата българска компания на австрийската "Вива венчърс" за 230 млн. евро, изтъква "Труд".
"Дума" и "Сега" извеждат на първа страница темата за АЕЦ-Козлодуй. "Европа омекна за ІІІ и ІV блок", пише "Дума" и допълва: "Препоръчват на Европейската комисия по-гъвкав ход при решаване съдбата на централата".
"Европарламентът дава шанс на АЕЦ Козлодуй", обявява в заглавие "Сега". Животът на реактори 3 и 4 може да продължи и след 2006 г., пише в доклада на Комисията по външните работи на Европейският парламент.
"Европа разведе София и Букурещ", пише "Труд" и цитира думите на докладчика за северната ни съседка баронеса Ема Никълсън пред Би Би Си, че терминът "прекратяване на преговорите" е предизвикал паника в Румъния.
"Европарламентът опитва да ни отвърже от Румъния" е заглавието по темата в "Дневник". В редакционен коментар вестникът пише: "Проблемите на румънците, свързани с незачитането на върховенството на закона и ширещата се корупция, вместо да създадат пречки и за България, каквито опасения първоначално изрази външният министър Паси, всъщност спомогнаха да бъдат оценени по-високо постиженията на София. Получи се, както е описано в учебниците по психология, ефектът на фона - недотам добрият ученик блести спрямо безспорния двойкаджия в класа."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!