Д анните, според които близо половин милион източноевропейски работници са се установили във Великобритания след последното разширяване на ЕС през 2004 г., фокусираха вниманието на обществеността върху вероятните отрицателни последствия за равнището на безработицата в страната.

При този подход обаче се пренебрегва една по-дълбока и устойчива промяна, настъпваща в пазарите на труда в отделните държави от ЕС, включително британския: зараждането на "нови аутсайдери" - новата евтина работна ръка.

По традиция коментатори говорят за противопоставяне между съгласуваните пазарни икономики на страните от социална Европа, от една страна, и гъвкавата пазарна икономика на САЩ и Великобритания, от друга.

Социална Европа представя висококачествена, изработена от висококвалифицирани работници продукция с висока добавена стойност, сочат аргументите.

В контраст с нея със своята либерална икономика САЩ са страната на нископлатените, неквалифицирани работници, голяма част от които са незаконни имигранти.

Само че "евтината работна ръка" стана за социална Европа толкова важна, колкото и за либерална Америка - европейските икономики днес я използват точно толкова, колкото и САЩ.

Разликата е единствено в начина, по който се сдобиват с нея - като подпомагат т. нар. нестандартна заетост (включително назначаване на незаконни имигранти). Те са новите аутсайдери.

За да стане ясна политиката на евтиния труд след "златния век на социалната демокрация" през 70-те години, най-уязвимият слой от пазара на труда трябва да се раздели на две структурни групи: "стандартно заетите" и работниците, причислени към "нестандартната заетост".

Стандартната заетост включва т.нар. "постоянни работни места" (работа на постоянен трудов договор). Нестандартната заетост се отнася до назначенията на временен трудов договор и договор за почасова работа.

Евтиният труд при стандартната заетост (слабо разпространен в Европа, но често явление в САЩ) привлича силно вниманието. Но евтината работна ръка при нископлатената, нестандартна заетост е пренебрегвана. Като се вземе предвид и тази подгрупа, приликите между Европа и Америка стават очевидни.

Изследване, осъществено в три страни, илюстрира развитието на сегмента "евтина работна ръка". Резултатите вероятно ще изненадат онези, които мислят, че социална Европа не е склонна да използва такъв вид трудова сила.

САЩ са класически пример за либерална пазарна икономика, където близо 37% от работната сила може да бъде категоризирана като "евтина".

Но социалната пазарна икономика на западноевропейските страни не се различава особено. В действителност в Германия делът на евтината работна ръка - 43%, е по-голям, отколкото в САЩ, а дори и Швеция регистрира в този сегмент (общо с отделните му подгрупи) 34% от работната сила.

Ясно е, че европейската пазарна икономика се нуждае от евтина работна ръка точно толкова, колкото и либералната пазарна икономика. За жалост статистика за незаконната имиграция или няма, или е недостоверна.

Очакванията ни са, че включването на надеждни измервания в анализите за работниците имигранти ще доведе единствено до увеличение на процента на евтината работна ръка в страните от ЕС, с което ще се засили приликата със САЩ.

Защо тогава е от значение, ако високото ниво на евтина работна ръка идва от нестандартната заетост в Европа? Това е важно, защото формирането на нови аутсайдери представлява предизвикателство за политическите партии от целия идеологически спектър по три свързани един с друг начина.

Първо, левите партии може по традиция да се нуждаят от гласовете на нископлатените работници, но се страхуват да не отблъснат основните си привърженици, които се чувстват икономически уязвими.

Второ, десните партии се изкушават да използват увеличаването на евтината работна ръка за подхранване на популистките тревоги около законната и незаконната имиграция.

А накрая и най-същественото: нископлатените работници, осъдени да се лутат в този идеологически вакуум, вероятно ще се чувстват все по-изолирани от нормалните пътища за политическо асимилиране и интеграция, особено при наблюдаваното нарастващо неравенство.

Структурата на трудовия пазар може да накара работниците от категорията на нестандартната заетост да се отвърнат от демокрацията, подривайки легитимността й като система, свързвана с икономическа закрила и политическа интеграция.

Това разделение скоро ще бъде подложено на политическа проверка, например при предстоящите общи избори в Швеция и изборите за президент във Франция догодина.

Политическата дилема, пред която са изправени партиите от целия политически спектър, се отнася до избора на модел, който трябва да се лансира. В много отношения съществуващите възможности се оказаха неуспешни.

Либералният модел се проваля, защото евтината работна ръка е включена в стандартната заетост, но си остава незащитена, а социалният модел отпада, тъй като, поне досега, насърчаваше делението на местна работна ръка и "аутсайдери", приравнявайки нископлатените работници с втора категория граждани.

Решаването на дилемата с евтината работна сила е предизвикателство, пред което са изправени правителствата на всички индустриализирани демократични страни.

- Неврозата на жена ви не представлява опасност. С тази невроза може да живее дълго. - Докторе, а аз?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дейвид Бекъм

Как би изглеждал Дейвид Бекъм с перфектно лице (СНИМКИ)

Любопитно Преди 21 минути

Той е смятан за един от най-красивите мъже в света

Трафикът на Велика събота: Каква е ситуацията по магистралите у нас

Трафикът на Велика събота: Каква е ситуацията по магистралите у нас

България Преди 28 минути

За първа година немаркирани полицейски патрули следят за нарушители

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

България Преди 2 часа

Пропускането на гражданите ще става през КПП от четирите страни на храма

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Свят Преди 3 часа

Американското правителство ще се откаже от усилията за постигане на прекратяване на огъня в Украйна, ако "до дни" няма значим напредък, обяви държавният секретар Марко Рубио

<p>VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО)</p>

VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 3 часа

Когато си пристрастен към SUV, но нямаш 7-местен модел в гамата си това е проблем. Него Volkswagen решава с Tayron, който предлага опция за две допълнителни места и възможност за ползване на данъчен кредит у нас

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом

Любопитно Преди 4 часа

Наскоро обаче имаше още един подобен случай, когато малко дете успя да влезе на територията на американското президентство

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Свят Преди 4 часа

На този фон атаките на Русия срещу Украйна продължават

Снимката е илюстративна

Дърво падна и премаза автомобил в София

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал в столичния квартал "Свобода"

<p>Втори кръг на преговори: Ще се разберат ли САЩ и Иран за ядрената програма</p>

Втори кръг на преговори в Рим: Ще се разберат ли САЩ и Иран за ядрената програма

Свят Преди 6 часа

Американската делегация е водена от специалния пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф, а иранския екип – от външния министър Абас Арагчи

Благодатният огън: И тази година без църковна делегация от България до Йерусалим

Благодатният огън: И тази година без църковна делегация от България до Йерусалим

България Преди 6 часа

Той ще бъде пренесен довечера от Синодната палата в София, където се пази, за да стигне до всички църкви в страната

Новите алгоритми на OpenAI халюцинират повече от преди

Новите алгоритми на OpenAI халюцинират повече от преди

Технологии Преди 6 часа

Повечето интелект изглежда идва и с повече грешки

Как да не се скараме с роднините по празниците?

Как да не се скараме с роднините по празниците?

Любопитно Преди 7 часа

Набола тема за всеки българин преди Великден

Вижте защо е специален и какво значение има денят преди Великден

Вижте защо е специален и какво значение има денят преди Великден

Любопитно Преди 7 часа

Велика събота е ден между мрака и светлината – време на тишина, тъга и очакване

Облаци, дъжд, гръмотевици: Какво време ни очаква на Велика събота 🌦️🌩️

Облаци, дъжд, гръмотевици: Какво време ни очаква на Велика събота 🌦️🌩️

България Преди 7 часа

На места, главно в Западна и Централна България, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици