Роузи и партньорката Кели Карпентър били венчани от една от най-високопоставените лесбийки в кметството - финансист №1 Сюзън Лийл. Те са първите знаменитости, които са се възползвали от благоволението на градската управа, и бяха приветствани от стотици зяпачи, предава "Асошиейтед прес".
Младоженките са заедно от шест години и имат общо четири деца - три осиновени и едно собствено. Двете пристигнали да скрепят съюза си с подписи чак от Ню Йорк, след като чули заканата на президента Буш да наложи забрана върху гей браковете чрез конституционна поправка. Всичките ни деца са на възраст под осем години, затова няма как да планираме меден месец, обяснила Роузи, която приема ролята на по-силната половинка.
Актрисата, позната у нас най-вече с ролята на Бети Ръбъл от игралната версия на "Семейство Флинтстоун" (1994 г.), изрази несъгласието си казаното с президента Буш и определи коментарите му по спорната тема за гей браковете като "най-противните и омразни думи, изричани от действащ президент".
По темата за гей браковете вчера се изказа и сър Иън Маккелън (Mckellan.com), който изпълнява ролята на магьосника Гандалф в трилогията "Властелинът на пръстените". Уважаваният британски актьор декларира, че е гей през 1988 г. и оттогава е активист в движението за защита правата на хомосексуалистите.
В тв предаването "Хардток" по Би Би Си тази седмица сър Маккелън заяви: "От години на тези хора им се внушава, че са граждани второ качество, защото не могат да изпитат щастието на брака, на постоянното партньорство, на семейното съжителство. Когато обаче те казват: "Да, моля, ние също искаме това", им се казва: "Не, това не е за вас". Това е жестоко, много жестоко", коментира той. Според него US президентът Буш няма опит в този род отношения и затова не би могъл да се произнесе по тях.
"В САЩ конституцията има по-голяма сила от законите, но нито федералната конституция, нито някоя от щатските не посочва, че бракът трябва да бъде сключен между хора от противоположни полове, коментира РФИ-България (RFI.bg). Именно затова президентът иска да се направи поправка на конституцията. Това се случва рядко - последната датира от 1992 г., а общо всички поправки от създаването на конституцията през 1797 г. са 27. За да се прокара една поправка, е необходимо тя да бъде подкрепена от 2/3 от Камарата на представителите и Сената. След това тя трябва да бъде одобрена от 3/4 от парламентите на отделните щати."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!