Б ългария е длъжна да намалява значително замърсяванията от комбината "Кремиковци" всяка година въпреки преходния период до края на 2014 г., който я освобождава от прилагането на част от евродирективата за отпадъците по отношение на завода.
Освен това София трябва всяка година да отчита постигнатия резултат пред Европейската комисия. Ако това не бъде изпълнено, комбинатът ще бъде затворен през 2014 г., предупреди Георгос Кремлис, началник на отдел "Кохезионна политика и опазване и въздействие върху околната среда" в екодирекцията на ЕК.
"Фактът, че инсталацията е в преходен период, не означава, че не трябва да се спазват други директиви като тази за отпадните води", каза Кремлис. Освен това задължението за постепенно намаляване на депонираните отпадъци е част от Договора за присъединяване на България към ЕС и при неспазване Брюксел може да предприеме наказателна процедура срещу страната.
Тази седмица евроинспектори се запознават на място с проблемите, причинени от "Кремиковци".
Както "Дневник" писа, на 16 август ЕК поиска от Министерството на околната среда информация за влиянието на комбината върху природата и какво се прави той да намали замърсяванията.
"Преходният период не е празен чек и не означава, че заводът може да замърсява безконтролно. Ако искат "Кремиковци да продължи да работи и след 2014 г., сега би трябвало да сменят филтри," каза Кремлис.
Експертът критикува и концесионера "Софийска вода". Според европейската директива доставчиците са длъжни да осигуряват чиста питейна вода независимо дали това е изрично упоменато в договора им с общината, каза Кремлис.
При сключване на концесионния договор "Софийска вода" е знаела много добре, че България е страна, присъединяваща се към ЕС и ще бъдат засегнати от европейското право, следователно нямат оправдание да не го спазват, обясни Кремлис.
Според него изграждането на пречиствателни станции и прилежащата им инфраструктура е инвестиция, която зависи от доставчика. Той заяви, че ако "Софийска вода" не реши проблема с качеството на водата, Столичната община може да разтрогне договора, сключен през 2000 г., за срок от 25 години.
Междувременно във вторник кметът Бойко Борисов пак повдигна въпроса за развалянето на концесията със "Софийска вода". Той се срещна с Националния комитет за подобряване на водоснабдяването на Ганчо Хитров.
Комитетът му обеща безплатна консултантска помощ, ако се стигне до разтрогване на договора. Към него наскоро беше подписан анекс, чрез който концесионерът обеща повече инвестиции и подобряване на услугата.
Кохезионният фонд ще съфинансира част от завод за битови отпадъци в София и национален завод за опасни отпадъци, съобщи още Кремлис.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!