Ал лизите сочат, че преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в Литва са нараснали поне с 15% през изтеклата година. Авоарите на Литва от ПЧИ - натрупани през последното десетилетие на независимост - са достигнали около 4 млрд. щ.д. или около 1000 щ.д. на глава от населението. Темпото на ПЧИ се засили изключително много през последните четири години в много от второстепенните зони на инвестиции в Централна и Източна Европа, включително Словакия и разкъсваните от военни действия в миналото Македония и Армения. 2/3 от общо 600-те млн. долара, инвестирани в Армения през посткомунистическия период, са навлезли от 1999 г. насам.

Най-привлекателните държави за чуждестранни инвестиции (Чехия или Унгария например) все още привличат заинтересовани мениджъри по управление на капитали, многонационални компании и банкери от цял свят. С изненадваща смяна на ролите Русия се превърна в страна, чиито чуждестранни инвестиции, насочени навън, надвишават инвестициите в нея. Съгласно официалните данни (смята се, че те занижават наполовина действителните резултати) Русия инвестира в чужбина над 3 млрд. щ.д. ежегодно след 2000 г. Това е два пъти повече в сравнение с 1999 г. и годишно превишава с 300 до 500 млн. щ.д. нетните потоци от преки чуждестранни инвестиции.

Нещо повече, по-голямата част на инвестирания в чужбина руски капитал е насочен към богати, индустриализирани страни. Републиките от бившият Съветски съюз получават много малко от този капитал, макар делът на Русия в тези страни да нараства с 25% всяка година след разпадането на СССР през 1998 г. Например енергийните гиганти на Русия се конкурират със западните компании в добива на природни ресурси и петрол в Казахстан и Азърбайджан.

През периода 2000-2001 г. нивата на ПЧИ в световен мащаб са намалели с повече от 50% - до приблизително 730 млрд. щ.д. При все това, колкото и невероятно да звучи, големият спад в ПЧИ в развиващите се пазари досега е заобиколил в голяма степен Източна Европа. Нетните притоци на частен капитал (ПЧИ и портфейлните инвестиции) са скочили шест пъти от 1 млрд. щ.д. през 2000 г. до 6 млрд. щ.д. за следващата година. Тази вълна е обхванала най-вече Балканите и ОНД.

Според последния доклад за страните в преход на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) икономическите показатели на региона са нараснали с 4,3% през 2001 г. и с 3,3% през изминалата година. Това надхвърля многократно резултатите на повечето развити и развиващи се пазари. Осем страни от Централна и Източна Европа са покачили рейтинга си и само две (Молдова и Полша) са го понижили.

Но всичко това може да се промени. Световната рецесия вече се очертава като една от най-продължителните, остри и широкообхватни в историята. Влиянието й върху традиционните износни пазари на региона е гибелно.

Централна и Източна Европа бяха пощадени от първата фаза на финансовия мрак, който засегна най-вече сливанията, придобиванията и първоначалните регистрации на борсата. Но сега, когато многонационалните компании изоставят проекти, свиват разрастването си зад граница и зачеркват от плановете си дълго планирани инвестиции, страните в преход може да изпитат неблагоприятно влияние.

Според последния доклад на Виенския институт за икономически изследвания през през първата четвърт на миналата година притокът на ПЧИ към страните от Централна Европа е намалял наполовина, независимо от перспективите те да се присъединят към Европейския съюз през май 2004г. Износът често бива забавян, а приватизираните предприятия привличат слаб интерес.

Виенският Институт предрича особено нерадостна година за полската икономика и прогнозира, че чешката икономика ще се спаси само чрез продажба на държавен капитал в енергийния сектор. Статистиката, обаче, не включва реинвестираните печалби. Те възлизат на 1,5-2 млрд. щ.д. само в Унгария, което се равнява на средната стойност на годишни ПЧИ в тази страна.

Картината е противоречива. Прогнозите, изготвени през ноември 2002 г. от Конференцията за търговия и развитие на ООН, сочат чувствителни спадове в Молдова, Естония, Унгария, Полша, Словакия, Македония и Украйна. Притокът на ПЧИ ще се увеличи към Албания, България, Чехия, Латвия, Литва и Словения и ще остане на същото равнище в Босна и Херцеговина, Хърватско, Румъния и Русия, твърди Конференцията за търговия и развитие на ООН.

Някои страни постигат по-добри резултати. Миналият март Словакия продаде 49% от своята газопреносна компания за 2,7 млрд. щ.д. Словения ще отчете още една рекордна 2002 година поради дълго отлаганата приватизация на банковия си сектор и продажбата на чуждестранни инвеститори на авоари, първоначално приватизирани от свои хора, вътрешни лица и бивши комунистически ръководители. Словенският седмичник "Бизнес" прогнозира привлечените ресурси през миналата година да възлязат на 600 млрд. щ.д. - 50% повече в сравнение с 2001г.

В западната част на Балканите единствено Хърватско изпъква като привлекателна и модернизираща се страна. Югославия отново се събужда. Страната е приватизирала циментови компании и е рационализирала банковия си сектор с цел привличане на ПЧИ. През първото полугодие на 2002 г. е натрупала 100 милиона щ.д. от реализирани сделки и още 60 милиона щ.д. от поети ангажименти.

Румъния и България са от изоставащите, въпреки че колебливата приватизация и в двете страни се компенсира от евтината квалифицирана работна ръка в техните развиващи се и трудоемки икономики. Македония преразглежда (и евентуално ще отмени) поне 30 съмнителни приватизационни сделки. Това няма да я постави в добра светлина в очите на и без това подхождащите с неохота многонационални компании.

На глава от населението капиталите от ПЧИ са с най-висок ръст в Чехия (3000 щ.д.), Естония (2600 щ.д.) и Унгария (2400 щ.д.). Следват Словения (2000 щ.д.), Словакия (1800 щ.д.), Хърватско (1700 щ.д.) и Полша (1200 щ.д.). Всички тези страни, учудващо без Хърватско, са предложени за присъединяване към ЕС следващата година.

Общите реализирани ПЧИ през 2000-2002г. в Централна Европа възлизат на над 50 млрд. щ.д., като Полша и много по-малката от нея като географска площ Чехия са привлекли по-голямата част от тази сума (по 14 млрд. щ.д. всяка), следвани от Словакия (7 млрд. щ.д.) и Унгария (5 млрд. щ.д.). Капиталите от ПЧИ в региона възлизат на внушителната сума от 100 млрд. щ.д.

Югоизточна Европа (политически правилното име на Балканите), с изключение на Гърция и Турция, са привлекли доста по-малко средства - около 12 млрд. щ.д. от реализирани ПЧИ от 2000 г. насам. Първа в списъка е Хърватска с 3,8 млрд. щ.д., следвана от Румъния (3,3 млрд. щ.д.), България (2,3 млрд. щ.д.), Македония (1,1 млрд. щ.д.), Югославия (0,7 млрд. щ.д.) и Албания и Босна и Херцеговина (0,5 млрд. щ.д. за всяка).

И все пак Балканите, колкото и обеднели и пострадали от войните да са, са натрупали учудващите 22 млрд. щ.д. от ПЧИ. Според Инвеститорския справочник за Югоизточна Европа 2003, издаден от Българския индустриален форум, делът на ПЧИ в БВП е много по-висок на Балканите отколкото например в Русия. През 2001 г. съотношението е било 5% в България, 7,5% в Хърватска и около 12% в Македония.

Виж втората част на анализа от Сам Вакнин (UPI).

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Министър Иванов разпореди втора проверка на пътищата

Министър Иванов разпореди втора проверка на пътищата

България Преди 4 минути

Заповедта касае геодинамични процеси

Какво знаем за една от най-кървавите атаки на Москва за 2025 година

Какво знаем за една от най-кървавите атаки на Москва за 2025 година

Свят Преди 25 минути

Най-малко 18 души загинаха, включително девет деца, при руски ракетен удар в Кривий Рих

Украйна удари промишлен обект в руската република Мордовия

Украйна удари промишлен обект в руската република Мордовия

Свят Преди 2 часа

На мястото работят представители на аварийно-спасителните служби

Министър Митов разпореди проверка на участъци от републиканската пътна мрежа

Министър Митов разпореди проверка на участъци от републиканската пътна мрежа

България Преди 2 часа

Митов ще представи на министър-председателя Росен Желязков доклад с предложения за комплексни мерки

<p>J.P. Morgan алармира: Идва рецесия, пазарите се сриват&nbsp;след новите тарифи</p>

J.P. Morgan: Идва рецесия, пазарите се сриват след новите тарифи

Свят Преди 3 часа

Фирмата прогнозира свиване на БВП "под тежестта на тарифите"

<p>Броят на загиналите в Мианмар&nbsp;продължава да расте</p>

Броят на загиналите в Мианмар достигна 3354

Свят Преди 3 часа

САЩ увеличиха помощта си на 9 милиона долара

<p>ПП-ДБ: Митов да предостави класифицирана информация за казуса в Пловдив</p>

ПП-ДБ: Митов да предостави класифицирана информация за казуса с контрабандата в Пловдив

България Преди 3 часа

В мотивите си от вносителите представят хронология на събитията по казуса

Гуцанов: Не считам, че темата корупция е заплаха за кабинета

Гуцанов: Не считам, че темата корупция е заплаха за кабинета

България Преди 3 часа

Всеки вот на недоверие трябва да бъде уважаван, независимо дали се приема или не се приема от най-голямата част от обществото, посочи министър Гуцанов

Радев: Васил Банов беше отдаден на каузи в името на България

Радев: Васил Банов беше отдаден на каузи в името на България

България Преди 4 часа

Държавният глава изрази съболезнования на семейството и близките на големия български актьор

"Златната ера" за САЩ: Базовите мита от 10% на Тръмп влязоха в сила

"Златната ера" за САЩ: Базовите мита от 10% на Тръмп влязоха в сила

България Преди 4 часа

Тръмп обяви новите тарифи в сряда и нарече този ден "Ден на свободата"

<p>Добра новина за планинарите!&nbsp;🏔️</p>

ПСС: Добри са условията за туризъм в планините

България Преди 4 часа

По високите райони на Стара планина има мъгла и духа умерен вятър

7-годишно момиче пострада при катастрофа в Любимец

7-годишно момиче пострада при катастрофа в Любимец

България Преди 4 часа

Детето е настанено в МБАЛ Хасково

<p>Макрон се очертава като главен европреговарящ с Путин</p>

The Telegraph: Макрон ще бъде водещата фигура на Европа в преговорите за прекратяване на огъня в Украйна

Свят Преди 5 часа

Френският президент ще поеме ръководството на „коалицията на желаещите“, за да убеди Москва да спре войната

Корупционен скандал в ЕП, замесена е китайска международна корпорация

Корупционен скандал в ЕП, замесена е китайска международна корпорация

Свят Преди 5 часа

Самоличността на обвиняемите не се разкрива