0

М акар че се губят милиарди, когато преди това си спечелил добре, болката не е непоносима.

Е, някои дребни служители дори ще си изгубят работата, онези от средните етажи на управлението може да не получат увеличение на премиите, но големите шефове в Лондонското сити и на Уолстрийт и тази година вероятно ще приберат рекордни бонуси.

Какво точно ще се случи очакват не само финансистите, но и стотици хиляди представители на обслужващия ги бизнес - от адвокатите, през строителните предприемачи до търговците на суперлуксозни яхти.

Премиите на служителите в британския финансов сектор са се увеличили тази година с 30%

до рекордните 14,1 млрд. паунда (над 28 млрд. долара), съобщи тази седмица в. "Гардиън".

Това е два пъти по-висок ръст спрямо 2006 г. (10,9 млрд. паунда). В действителност големите пари са за шефовете от "Квадратната миля" на Лондонското сити, където са съсредоточени 340 хил. професионалисти и на практика почти целият финансов сектор на Великобритания.

Миналата година те си разпределиха над 8,8 млрд. паунда, което бе ръст с 18% спрямо 2005 г. Този път нещата може да не изглеждат толкова розови.

Ще бъде ли тазгодишната Коледа с горчив привкус ще се разбере в последния момент, защото комисиите за разпределяне на премиите и бонусите обикновено се събират чак към края на октомври или през ноември.

Вече се появиха предупреждения, че надеждите на мнозина ще бъдат попарени.

Няколко анализатори, цитирани от британските медии и световните агенции,

прогнозират спад с 15 до 20% на премиите и бонусите

"Истинският размер на загубите от пазара за рискови ипотеки тепърва ще се изяснява и очакваме по пазарите да има още вълнения.

Прогнозираме и сериозен удар по работните места и премиите в Ситито", каза пред агенция Франс прес Джонатан Сейд от Центъра за икономически и бизнес проучвания.

Агенцията посочва, че тази година бонусите за Коледа на повечето служители ще са с 10-15 % по-малко, а за топмениджърския състав съкращението може да стигне 25 и дори 50%.

Според "Файненшъл таймс" 10-15% свиване на премиите ще засегне и Уолстрийт, а работещите с рисковите кредити ще трябва да се лишат от 1/4.

Това ще се случи за пръв път от три години насам и сериозно ще разочарова банкерите, които участваха в най-активния сезон на сливания и придобивания от 2000 г. досега с надежда да оберат плодовете на успеха.

Към края на първото полугодие по данни на "Томсън файненшъл" в сливания и придобивания са завъртени рекордните 3300 млрд. долара.

Сега обаче много от новите партньори откриват, че другият в сделката се е натоварил с

прекалено много рискови кредити

и загубите ще вгорчат Коледата на мнозина.

Дори най-добре представилите се банкери в Европа ще трябва да се задоволят със същите премии като миналата година, прогнозират експерти пред изданието.

"Файненшъл таймс" припомня, че през 2006 г. топ трейдърите на кредити са отнесли у дома с коледната пуйка средно 2-3 млн. долара

В четвъртък рейтинговата агенция "Стандарт енд Пуърс" съобщи, че ситуацията е по-лоша от тази с кризата през втората половина на 1998 г. и приходите от инвестиционните банки и финансовите операции може да се свият с цели 47% през последните шест месеца на 2007 г.

Преди девет години, когато Русия обяви мораториум по плащанията на 40 млрд. долара дълг, сривът е бил 31%.

Това означава, че и сега

компаниите най-вероятно ще посегнат първо на премиите, за да ограничат щетите си,

коментира Ник Хил от S&P пред агенция "Блумбърг".

След "стрес тест" на седем американски и четири европейски банкови групи "Стандарт енд Пуърс" посочват като най-застрашени "Беър Стърнс" и Дойче банк, а в най-добра позиция са "Ситигруп" и "Морган Стенли".

Но от S&P допълват, че за разлика от 1998 г. сега икономическата ситуация в света е по-благоприятна и спадът при инвестиционните банки ще бъде възстановен много по-бързо от срива от азиатската финансова криза.

От "Муудис" обаче оцениха на не повече от 10% загубите за второто полугодие на петте най-големи американски инвестиционни банки и прогнозират "приходи в рамките на разумното".

"Блумбърг" припомня по този повод, че по принцип заради лятното затишие в търговията приходите на инвестиционните банки са по-ниски от юли до декември.

В такива трудни времена обикновено настъпва часът и на специалистите по данъци, които да измислят някакъв трик да се плати по-малко.

Според националната статистика на Великобритания, цитирана от "Файненшъл таймс", около 1/3 от големия бизнес не плаща данъци.

За което си има обяснение - плащанията се спестяват чрез данъчни кредити, произтичащи от инвестирането в пенсионни фондове или ново оборудване.

Но изданието посочва, че само три сектора - банките, петролно-газовият и застрахователният бизнес, дават 2/3 от всички приходи от корпоративен данък, което

прави икономиката на Великобритания и особено бюджета силно зависими от сътресения

в този вид бизнес.

Повече от половината от икономическия ръст на страната и над 20% от приходите от корпоративен данък се дължат на успехите на Ситито.

Там само 35 хил. души, т.е. около една десета от работещите, вече имат спестявания от 43 млрд. паунда и секторът на луксозните стоки се тресе от вълнение от очакване част от тези пари да го залеят по Коледа и особено следващата пролет.

Продажбите на "Бентли" са скочили с 29%, за "Ролс Ройс" се чака пет години, усеща се дефицит на екипажи за луксозни суперяхти (през 2007 г. в света са произведени 668, а тази година ще бъдат пуснати на вода още 250).

Цените на първокласните имоти в лондонските квартали "Кенсингтън", "Челси" и "Уестминстър" са се увеличили през последната година с 30%, докато другите сегменти от столичния имотен пазар са в стагнация.

Агенциите смятат, че поскъпването от 20% на земеделските земи също се дължи на хората от Ситито, които купуват ниви, за да обкръжат със спокойствие извънградското си имение.

Става дума за наистина големи пари - 44-годишните Ноам Готсман и Пиер Лагранж от хедж фонда "Джи Ел Джи партнърс" напр. ще вземат тази година по около четвърт млрд. паунда.

Това обаче не е резултат само на успешни финансови операции. По предварителни данни на британската статистика, цитирани от в. "Гардиън" тази седмица, премиите в цялата национална икономика са се увеличили с 24% до 26,4 млрд. паунда, като над половината от тях отиват при онези около 1 млн. души, работещи във финансовия сектор и обслужващите го бизнеси.

Като цяло британските дружества са се представили много добре - ръст на приходите им с 16% за второто тримесечие. Движението нагоре при заплатите обаче е било едва 3,6% - най-бавното от 4 години насам.

Все пак "Гардиън" посочва, че толкова много пари, изливащи се като порой над "Квадратната миля", е повод за размисъл до каква степен

Великобритания започва да става зависима от просперитета на относително малко хора

в един-единствен силно развит сектор от икономиката, съсредоточен в Лондон.

В никоя друга страна от Г-8 няма толкова изразен ефект от банковата и финансовата дейност.

Заедно с обслужващия бизнес (от адвокатските кантори до собствениците на офис сгради) финансовият сектор носи над 1/3 от приходите в британската икономика. В САЩ този дял е около 1/5.

Зависимостта на Лондон е още по-изразена. Според изчисления на консултантската компания "Експириън" финансистите носят над 2/3 от приходите на столицата.

Никоя друга голяма столица с изключение на Токио не вкарва толкова пари в националната икономика, колкото централен Лондон.

Казват, че това са реалности на глобализацията: Лондон и Ню Йорк въртят парите, Бангалор осигурява бекофиса и кол-центровете, Китай - купищата евтини стоки.

Финансовият фокус се разпростира и извън британската столица - Уелс се готви да си направи собствена фондова борса, а Манчестър - да поеме част от обслужването на Ситито (т.е. да вземе малко от хляба на Бангалор).

Но можете да си представите какво ще се случи с Лондон и британската икономика, когато пазарите са в кредитен шок и финансовият сектор е в криза.

"Ако в Ситито започнат да губят работата си, значи са заплашени дори хората по баровете и ресторантите, където те ходят.

Това ще доведе до корекция на всички разходи и заетостта", коментира Файонала Иърли, старши икономист в "Нешънъл билдинг съсайъти".

Според анализатори от "Опшънс груп" на Уолстрийт една трета от работещите са свързани по някакъв начин с дългови операции и трябва да се притесняват.

Някои компании вече са наложили замразяване на новите назначения, при положение че преди години имаше голямо търсене на финансисти.

"Не се поддавайте на паника. Няма криза, а до края на годината има цели четири месеца, в които нещата може да се успокоят и загубите да бъдат възстановени.

Ако приемем, че най-лошите времена на пазара са зад гърба ни, съмняваме се, че ще има някакъв отчетлив негативен ефект върху финансовия сектор и британската икономика като цяло", казва пред АФП Вики Редууд, икономист в "Кепитъл икономикс".

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Дете пита баща си: — Тате, като беше малък имаше ли компютър? — Не – отговаря бащата. — Джиесем? — Тате, а динозавър виждал ли си?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Свят Преди 1 час

Според прогнозите се очаква на места в района да се натрупа до 40 см снежна покривка

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

Свят Преди 2 часа

Тридесетгодишен испански турист бе тежко ранен при нападението

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Свят Преди 3 часа

НАТО и ЕС подозират саботаж от страна на Русия и Китай, които официално отхвърлят обвиненията

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Свят Преди 4 часа

Отломки от Falcon 9 са паднали и на други места в страната

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Любопитно Преди 4 часа

Съдия от Лос Анджелис одобри споразумението им за раздяла от 6 януари

„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

България Преди 5 часа

В България близо 370 000 души живеят с редки заболявания

.

Почти не се разболяват: Дълголетниците на гръцкия остров Икария

Любопитно Преди 5 часа

На гръцкия остров Икария хората пият две питиета и почти нямат болести, включително деменция

Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

България Преди 5 часа

Според ведомството твърдението му за покупката е манипулация

<p>Мицкоски: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС</p>

Мицкоски в САЩ: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС

Свят Преди 5 часа

Той коментира речта на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Свят Преди 5 часа

Предсрочният парламентарен вот ще се проведе в неделя

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Свят Преди 6 часа

От вота също така зависи, макар и косвено, кой ще бъде новият канцлер на страната

Рокади в ръководствата на БДЖ

Рокади в ръководствата на БДЖ

България Преди 6 часа

Министърът на транспорта е освободил Георги Друмев като директор на БДЖ и Юлия Милкова като член на Съвета на директорите

<p>&quot;Тръмп е импровизатор, няма никакъв план&quot;</p>

"Тръмп е импровизатор": Руснаците за нахлуването в Украйна, три години по-късно

Свят Преди 6 часа

"За съжаление американският държавен глава няма никакъв план"

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

България Преди 7 часа

Сред задържаните са двама младежи на 19 и на 20 години

Верижна катастрофа на Подбалканския път

Верижна катастрофа на Подбалканския път

България Преди 7 часа

Ударили са се четири автомобила

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Свят Преди 7 часа

17-годишният бил задържан във връзка с друг случай в Гренобъл - за опит за убийство