У чени обявиха, че са създали мишки, притежаващи малко количество човешки мозъчни клетки. Целта им била да създадат реалистични модели за борба с неврологични заболявания като Паркинсон, разказва Green.Democrit.com.
Изследователите от екипа на Фред Гейдж от института за биологични изследвания "Салк" в Сан Диего, САЩ, инжектирали на няколко 14-дневни зародиша на гризач по около 100 хил. стволови клетки от човешки ембрион.
Когато мишките се родили, всяка от тях имала в главата си около 0,1% човешки клетки. Това количество е незначително, за да се твърди, че е извършена "хуманизация" на животните, коментират специалистите.
Независимо от това, успешният експеримент хвърля цял наръч дърва в огъня на бушуващите спорове около етичността на опитите за смесване човешки и животински клетки.
Още повече че 97.5% от генетичния ни материал напълно съвпада с този на мишките.
Възмущението на биоетиците например бе предизвикано, когато трима водещи специалисти по клониране подадоха молби за патентоване на метода за въвеждане на цялата ни ДНК в животински яйцеклетки с цел производство на човешки ембрионални стволови клетки.
Един от учените - Жозе Сибели, през 1998 г. пръв успя да имплантира клетки от бузата си в яйцеклетка на крава. Днес Сибели работи в Държавния университет на Мичиган и не вече не използва човешки материал, за да не попадне под ударите на федералното законодателство.
Изследователите настояват, че подобни експерименти са от решаващо значение, за да се потвърди дали дадени нови медикаменти и терапии са безопасни за хората.
Гейдж смята, че постигнатите от него резултати са по-важни дори от откриването на ново лекарство, тъй като се премахват техническите трудности пред изследванията на стволовите клетки. Експериментът му доказва, че след инжектирането на такива клетки в пациент, те ще се развият безпроблемно в тялото му.
До момента стволови клетки не са инжектирани в хора, тъй като за развитието им в организма се е знаело твърде малко и не може да се оправдае рискът от подобен експеримент.
През април Националната научна академия на САЩ (NASonline.org) излезе с доклад, който препоръчваше да се продължат тези изследвания, но под строг контрол за съблюдаване на етическите правила.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!