П одобно на алхимиците, които обещаваха да превърнат оловото в злато, кметът на Багдад се кълне, че за десет години ще превърне помийната яма, наречена Садр сити, в най-луксозния квартал на иракската столица.
"Ще видите: тази мечта ще стане реалност и Садр сити ще бъде най-забележителното и богаташко място в Ирак", уверява Сабер ал Исауи, правейки се, че не забелязва скептичните усмивки на своите събеседници.
До преди иракско-американската военна офанзива от пролетта този мизерен квартал в североизточната част на Багдад беше под контрола на Армията на Махди.
Полувоенното формирование от 60 000 души, предани на радикалния шиитски водач Муктада Садр, респектираше своите противници и обстрелваше със снаряди "зелената зона", силно охраняван сектор в центъра на града, където се намират американското и други посолства и иракските министерства.
Но днес ситуацията е различна и 40-годишният мъж, който ръководи столичната община от 2005 г., има план: с 10 млрд. долара за 10 години радикално ще се преобрази жалкия образ, който този квартал има от създаването му през 1959 г.
Възникнал, за да посрещне масовата миграция на бедни шиитски селяни от южната част на страната, търсещи работа, "кварталът на революцията" през 1979 г. е преименуван на "Саддам сити" - името на диктатора, който властва в страната.
След американското нашествие през 2003 г., жителите го прекръстват на "Садр сити", в чест на бащата на Муктада, аятолах Мохамед Садек ал Садр, убит през 1999 г.
Плановете на кмета, разработени в момент, когато цената на петрола достигаше най-високите си стойности, са с фараонски размах, но без съмнение са необходими, за да се придаде известно лустро на столицата, тънеща в разруха в резултат на 20 години война и повече от десетилетие на международни санкции.
Исауи, който има докторат по земеделие, иска да удвои снабдяването на мегаполиса с питейна вода, от която той изпитва остра нужда, да прокара две линии на метрото и да създаде зелени площи и градини.
Неговият ентусиазъм обаче се сблъсква с недоверието на 2 млн. жители на Садр сити, пред чиито очи днес се разкрива единствено гледката на надупчени от куршумите фасади на сгради, счупени витрини на магазини и разбити пътища от четирите години опустошителни боеве.
"Коя година е сега, 2008? Да изчакаме 3008-а. Давам му хиляда години да се справи", подхвърля с едновременно насмешка и горчивина Абу Хайдар, търговец от квартала.
Муктада Садр обяви прекратяване на боевете и призова своите привърженици да се заловят с обществени дейности, но голяма част от жителите имат доверие повече на него, отколкото на централното правителството.
"Тези дни имаме бензин и електричество, но това е защото наближават местните избори", добавя скептично Абу Амар, 48-годишен дърводелец, по повод на предстоящите на 31 януари избори.
Идеята на Исауи е постепенно населението да бъде преместено от порутените сгради в апартаменти от 150 до 200 кв. метра в блокове, които смята да построи, за да освободи място за обекти за комунални услуги.
"Ужас!", възкликва Джалил ал Сархи, високопоставен представител на садристкото движение, който отхвърля идеята за жилищните блокове. Според него това ще раздели семействата, които живеят днес, макар и натясно, под един и същи покрив в самостоятелни къщи.
"Хората нямат нужда от апартаменти, те искат услуги и инфраструктура", добавя той.
Тези критики не сломяват въодушевения кмет. На границата между Садр сити и сунитския квартал Азамия се намира "каналът на армията", 25-километрова клоака, пълна с боклуци и до неотдавна - с труповете на жертвите на верското насилие.
Исауи, който е отпуснал 50 млн. долара за прочистване на канала, вече вижда в него една малка Венеция с паркове, ресторанти и кафенета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!