Безспорно покупката на каквато и да било вещ на старо носи своите рискове, но ако се спазват някои (вече и написани) правила и не се прибързва, подобна покупка може да бъде напълно оправдана, финансово изгодна, а и носеща тръпка, която не може да изпитате в магазин за телефони.
Тъй като винаги целим да сме ви максимално полезни, ще си позволя да ви дам няколко съвета, които биха ви гарантирали до голяма степен успешна и безпроблемна покупка.
Общ вид и състояние на телефона
Първото нещо, което трябва да погледнете, когато избирате употребяван телефон, е неговото общо състояние и външен вид. Съвсем нормално е да искате да купите максимално запазен апарат, а това до известна степен гарантира и неговото техническо състояние.
Съветвам ви, когато купувате употребяван телефон, да го огледате първо за драскотини, ожулвания или по-сериозни деформации на корпуса. Наличието на видими трайни увреждания (примерно подбит ръб) гарантира най-малкото лошо съхранение и небрежно отношение към апарата, което почти винаги води и до технически проблеми след време.
От друга страна, перфектният външен вид (апарат, който е на година време и няма нито една драскотина), би трябвало да ви наведе над мисълта, че е със сменени панели, което също може да значи, че е съхраняван лошо.
Друго нещо, което бих ви посъветвал да проверите, е това, дали е имало технически интервенции.
Това може да се констатира след отстраняване на задния панел или капака за батерията и се погледне състоянието на винтчетата. При положение че те са и най-малко наранени, не трябва да имате никакво съмнение, че апаратът е бил ремонтиран.
Ако моделът е без винтчета, погледнете страничните ръбове, където обикновено се събират предната и задната част на повечето апарати.
Видими наранявания на пластмасовите части от отвертка също гарантират ремонти на апарата. Аз бих ви посъветвал да не си купувате телефон, на който му личат ремонтите.
Обхват и качество на връзката
При положение че апаратът, който искате на купите, задоволява гореописаните изисквания, е добре да проверите неговия обхват и качеството на връзката, което осигурява.
За да сте сигурни, че апаратът е в добро техническо състояние, трябва да го изпробвате от място, на което сте сигурни, че сигналът е слаб, и да проведете разговор от там.
Аз лично бих изпробвал телефона на някоя от спирките на метрото, подлез, помещение с решетки по прозорците или пък място, което ми е направило впечатление със слабия си обхват.
При положение че на всяко едно от посочените по-горе "лобни" места апаратът осигурява добра свързаност и има няколко деления на индикатора за обхват в резерв, може да бъдете спокойни и сигурни, че ще ви служи вярно.
Задължително с проверката на обхвата трябва да става и проверка на качеството на връзката, което пък може да установите с няколко проведени разговора.
Съветвам ви разговорите да са няколко, при това продължителни, като преди това сте проверили и индикатора за батерията. Така успоредно с качеството на връзката бихте могли да проверите и състоянието на батерията.
Ако след два, три или пет разговора има промяна в индикатора на захранването, може да бъдете сигурни, че тя е "пътник" и ще имате нужда от нова.
Изтощената батерия не е проблем, който трябва сериозно да ви притеснява. Просто при уточняването на цената е добре да споменете опасенията си относно състоянието на батерията и да поискате разумна отстъпка.
Комплект и гаранция
Добре е още при предварителния разговор да се поинтересувате за пълната окомплектовка на апарата, който сте решили да купувате.
Най-важното в случая е да се уверите, че той е в гаранция. Аз лично в изключително редки случаи бих купил телефон с по-малко от три месеца оставаща гаранция.
Другото нещо, което е добре да проверите, е какво, освен телефона, ви предлагат. Първото нещо, за което трябва да се поинтересувате, е дали към него има зарядно.
Добре би било, ако телефонът се предлага с пълния комплект, както е купен от магазина - в кутия, с ръководство за ползване, кабели за връзка с компютър (ако се предлагат по принцип към апарата), допълнителна батерия, "хендс фрий" или други подобни аксесоари.
Цена
Макар да оставям стойността на един телефон на последно място, тя винаги е определяща при всяка покупка. Говорейки за финикийските знаци, е добре да отбележа, че покупката на употребяван телефон е добре оправдана, когато има сериозна разлика с цената на новия.
Трябва да имате предвид, че употребяван апарат би следвало да се продава на 1/3, половината или по-ниска цена от тази на новия апарат в магазина. За икономии от порядъка на 10-20 лв. според мен въобще не бива и да си помисляте при покупка на употребяван телефон.
Другото нещо, което бих ви посъветвал, е да предложите по-ниска от обявената от продавача цена. Задължително започнете с голяма разлика (ако обявената е 200 лв., предложете 150 лв.).
Съгласието за такава отстъпка би трябвало веднага да задейства една ГОЛЯМА ЧЕРВЕНА лампа в съзнанието ви. Подобна постъпка често означава съгласие за отърваване от дадена вещ срещу каквато и да било сума, а не разумна сделка за стока с добри показатели.
Нормалната отстъпка при дадения по-горе пример е в рамките на 5-10% от първоначално обявената стойност.
Продадено
Вместо заключителни думи бих искал да кажа, че подобен вид улична сделка доста често си е до голяма степен психология и тънкост, която не се удава на всеки или пък се гради с доста години.
При положение че спазвате правилата, които си позволих да ви дам, мисля, че няма да имате никакви проблеми с направената от вас покупка. Надявам се съветите ми да са ви били от полза и съвсем скоро да се похвалите с някой добър и изгоден като покупка мобилен телефон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!