България е сред големите "износители на органи" в Европа. Страната ни е една от държавите на Стария континент, където се провеждат най-много нелегално извършени експлантации, се казва в доклад на Съвета на Европа.

За коментар по темата Зорница Тодорова от радио "Дойче веле" потърси европейския депутат Петер Лийзе.

- За по-добро информиране на обществеността и повече сътрудничество между европейските страни по отношение на нелегалната търговия с органи настояват депутатите от ЕП. Как може да се постигне това?

- Мисля, че с Европол - организация, която постигна много в борбата срещу разпространението на дрога. Иска ми се Европол да се заеме и с темата нелегална търговия с органи, тъй като много хора страдат от това явление, защото например медицинското обслужване, което получават донорите, не е адекватно в повечето случаи, а и така се влияе на общото виждане за легалната трансплантация на органи.

Когато хората разберат, че се плаща за органи, мнозина от тях вече не са готови да дадат съгласието си за безвъзмездно донорство. Затова е важно да се заемем с тази тема.

- Наскоро в ЕП беше представен доклад за донорството на органи и трансплантациите. Какви са основните изводи, които се съдържат в него?

- Това е проектодоклад, върху който все още дискутираме, но по редица въпроси вече сме постигнали съгласие. Ще се опитаме да изготвим европейска директива за по-голяма сигурност при трансплантации, за да не се стига до предаване на болестопричинители като ХИВ и хепатит поради липса на достатъчно тестове.

Тя обаче трябва да се изготви прецизно. Правилата не трябва да са много строги, така че все пак да могат да се извършват трансплантации. Ще се опитаме да обобщим и най-добрите практики от отделните страни членки на ЕС, за да се ориентираме по най-добрите стандарти при организацията на самите трансплантации.

През последните години например Испания постигна изключителен напредък. В никоя друга страна няма толкова много донори, колкото в Испания. Там във всяка болница има координатори по трансплантациите, които разговарят с близките на донора.

Третата точка е вече засегнатата тема за търговията с органи. Донорството на органи срещу пари или защото върху дарителя е бил упражнен натиск трябва да бъде спряно и целта ни е да видим как точно да постигнем това.

- Тази обща европейска директива е всъщност планираният закон?

- Има дискусии в ЕК, а и ние в ЕП подкрепяме подобна идея, да се съгласува един вид европейски закон, но само за една определена част от тематиката, само по отношение на темата качество и сигурност.

Не става въпрос за начина, по който се стига до разрешение за донорство, този въпрос ще си остане в компетенциите на всяко отделно правителство.

- Кога трябва да бъде готов този закон?

- Смятаме, че следващата година ще можем да го гласуваме.

- Явлението "трансплантационен туризъм" е все по-често наблюдавано. Какво може да се направи, за да се ограничи и то не само като общи мерки в рамките на ЕС, но и като отговорности на всяко отделно правителство?

- Важен въпрос е да може да се проследи от къде идва всеки дарен орган. Ако на пациент е бил трансплантиран орган, важно е да се знае, от къде идва този орган и при какви условия е било извършено донорството.

Освен това трябва да се борим и срещу причините за този "трансплантационен туризъм". От една страна е нуждата на хората, които продават органи, защото се нуждаят от пари.

Тоест трябва да се борим срещу причините за бедността. От друга страна трябва да се положат усилия да се утвърди легалното донорство.

Освен това не трябва да има съмнение, че това е престъпление и че то се преследва във всички страни членки на ЕС.

- Защо смятате, че нелегалната търговия с органи е в много по-големи размери от преди? Има ли някакви официални документи, с които разполагате?

- Има официална информация от Съвета на Европа. Аз лично съм малко объркан от факта, че ЕК все още не се е заела толкова интензивно с темата, а по-скоро я маргинализира.

Когато чета докладите на неправителствените организации или на журналистите поне на мен ми става ясно, че този проблем се усложнява, най-вече защото организираната престъпност вижда точно в тази сфера един изключително доходоносен бизнес.

- Вие твърдите, че повечето донори на органи от България са всъщност много бедни хора, които се опитват да спечелят пари за оцеляването си. Имате ли официални данни, които да доказват това ваше твърдение?

Има доклади от неправителствени организации и от Съвета на Европа в Страсбург, в които България се посочва като една от страните, от където идват нелегално дарени органи, които са били експлантирани заради пари.

Но не мисля, че такива са по-голямата част от случаите на донорство. Че това явление съществува, е сигурно. Има достатъчно много журналистически разследвания.

От Изпълнителната агенция по трансплантации определиха като пълна лъжа твърденията на Лийзе, че България е една от страните, откъдето идват нелегално дарени органи, които са били експлантирани заради пари.

"В България нито в миналото, нито сега, а и за в бъдеще няма да има незаконно вземане на органи срещу пари. В България действа Закон за трансплантация на органи, тъкани и клетки, съобразно който е изградена Национална система за експлантация и трансплантация на органи. Само през 2007 г. има съществени 32 бъбречни трансплантации, 7 чернодробнитрансплантации и 3 сърдечни трансплантации", посочват от агенцията.

Ако господинът разполага с някои конкретни факти, го молим да ни съобщи, заявява изпълнителният директор на агенцията проф.д-р Христо Куманов, цитиран от БГНЕС.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задочен скандал между Пеевски и Цеков

Задочен скандал между Пеевски и Цеков

България Преди 55 минути

Размяната на реплики продължи - за това кой с кого се е срещал

Ураганен вятър отчетоха в Русе

Ураганен вятър отчетоха в Русе

България Преди 2 часа

Дърво е паднало върху лек автомобил на улица „Пристанищна“

Как Тръмп сваля цените на бензина в България

Как Тръмп сваля цените на бензина в България

България Преди 3 часа

Очаква се те да поевтинеят до 10-12 дни

Срив на индексите в САЩ, войната с Китай плаши инвеститорите

Срив на индексите в САЩ, войната с Китай плаши инвеститорите

Свят Преди 3 часа

Действията на Тръмп объркаха икономистите

<p>Обединяват се&nbsp;две от най-големите имена в модата</p>

Prada сключи сделка за закупуване на Versace

Любопитно Преди 3 часа

Сделката е на стойност 1,375 млрд. долара

Роберт Фицо

Фицо към Вучич: Александър, дръж се!

Свят Преди 4 часа

Според Фицо президентът на Сърбия Александър Вучич е суверен и не е подчинен на "западния диктат"

Снимката е илюстративна

Спасиха котка, заключена във фризера на бензиностанция

Свят Преди 4 часа

Котката е настанена на безопасно място

.

Шупет: Как котката на Карл Лагерфелд харчи наследството си от милиони

Любопитно Преди 4 часа

Котката има впечатляваща кариера на модел

Снимката е илюстративна

"Това може да е последното ни мирно лято в Европа"

Свят Преди 4 часа

Това каза германският военен историк Зьонке Найцел

Демократи обвиниха Тръмп, че е манипулирал пазарите

Демократи обвиниха Тръмп, че е манипулирал пазарите

Свят Преди 5 часа

Сенатор твърди, че вътрешният кръг от хора около Доналд Тръмп печели незаконно

„Затлъстял“ убиец е екзекутиран след 25 години чакане

„Затлъстял“ убиец е екзекутиран след 25 години чакане

Свят Преди 5 часа

Адвокатите му твърдяха, че е твърде "затлъстял" за смъртна присъда

Роби Уилямс

Какво е скорбутът – болестта, от която страда Роби Уилямс?

Свят Преди 5 часа

Скорбутът – заболяване, свързано с липсата на витамин C, днес звучи като част от уроците по история, но се оказва реален здравословен проблем дори за световни звезди като Роби Уилямс

Митов: Опитват да блокира влизането в еврозоната

Митов: Опитват да блокира влизането в еврозоната

България Преди 5 часа

Митов: Това не е нормално за работата на един парламент

„Танцуващи очи“: Майка документира първите признаци на опасна болест

„Танцуващи очи“: Майка документира първите признаци на опасна болест

Свят Преди 6 часа

Невробластомът при деца: Симптоми, които не трябва да се игнорират

<p>Пекин осъди &quot;безотговорните изказвания&quot; на Зеленски</p>

Пекин осъди "безотговорните изказвания" на Зеленски за китайски бойци на фронта в Украйна

Свят Преди 6 часа

Винаги сме изисквали гражданите ни да стоят далеч от зоните на въоръжени конфликти, заяви говорител на китайското външно министерство