П етте големи ядрени сили САЩ, Русия, Великобритания, Китай и Франция и осем други държави - Австралия, Канада, Германия, Италия, Япония, Казахстан, Турция и Мароко, одобриха серия принципи, които имат за цел да държат далеч от ръцете на екстремистки групировки ядрените материали, предаде Ройтерс.
Принципите, изложени в изявление, оповестено от Държавния департамент на САЩ, имат за цел да подобрят контрола на тези страни върху ядрените им материали, така че да се попречи на незаконния им трафик.
Одобрените правила призовават страните да въведат наказателни и граждански санкции за лица, които улесняват "ядрения тероризъм", да спрат финансовите източници на такива лица и да подобрят обмяната на информация за подобни дейности.
Северна Корея потвърди, че ще се върне на шестстранните преговори за своята ядрена програма.
КНДР реши да се върне на шестстранните преговори с предварителното условие, че въпросът за отмяна на финансовите санкции ще бъде обсъден и уреден между КНДР и САЩ по време на разговорите, съобщи официалната осведомителната агенция КЦТА.
Южна Корея заяви, че ще обмисли подновяване на помощта за КНДР заради решението на Пхенян да се върне на шестстранните преговори.
Страната, която бе основен донор на храна за бедния Север, спря редовните доставки, след като Пхенян направи серия изпитания с ракети през юли.
"Помощта от ориз и торове е чисто хуманитарен въпрос. Затова откровено казано за нас бе трудно да я спрем дори при заплахата за мира, заяви южнокорейският министър на обединението.
Япония обаче ще запази санкциите срещу Северна Корея, заяви японският външен министър Таро Асо, цитиран от Ройтерс. Той посочи, че Токио ще продължи да настоява КНДР да се откаже от всякакви ядрени оръжия и съществуващите ядрени програми.
Администрацията на американския президент Джордж Буш смята, че възобновяването на преговорите за ядрената програма на Северна Корея все още не е повод за спиране на действието на международните санкции, наложени от Съвета за сигурност на ООН срещу Пхенян, заяви на редовния си брифинг говорителят на Държавния департамент на САЩ Шон Маккормак.
Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия Мохамед ел Барадеи приветства връщането на Северна Корея на масата за преговори, но обвини Пхенян, че използва ядрената технология, за да "изнудва" САЩ и останалите държави.
Следващият генерален секретар на ООН Бан Ки-мун увери, че ще положи всички усилия за скорошно мирно решение на ядрените проблеми около Иран и Северна Корея.
Тези кризи може да дестабилизират района и представляват опасност за целия свят, затова трябва да бъдат решени възможно най-скоро, посочи той.
Като бъдещ генерален секретар на ООН аз уверявам, че ще положа всички усилия, за да придам допълнителен импулс на този процес и в случай на необходимост ще предложа нови инициативи за намаляване на напрежението и решаването на такива проблеми, подчерта дипломатът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!