С ъществува риск и съмнение за политически натиск върху хора, които трябва да се борят с корупцията. А от определено равнище нагоре във властовата йерархия сигналите за корупция "не се пипат", което демотивира натоварените да се борят с корупцията.
Такива са основните изводи от изследване на асоциация "Прозрачност без граници".
Данните бяха представени от социолога Антоний Гълъбов на провеждащата се в София международна конференция "Укрепване капацитета за междуинституционално сътрудничество при противодействие на корупцията".
Оперативната координация между борещите се с корупцията, трябва да е всекидневие, смятат от "Прозрачност без граници".
В момента координацията е добра само между агенциите на финансовото министерство и Сметната палата, сочи изследването. То отбелязва и липса на необходимата обществена подкрепа и доверие в ефективността на противодействието срещу корупцията, особено когато
тя се възприема като политически протежирана
Според анкетираните ниското обществено доверие е резултат преди всичко от недоверие в съдебната система като цяло - 76,7%, недостатъчния брой присъди срещу лица, извършили корупционни престъпления - 62,8%, политизирането на борбата против престъпността и корупцията - 48,8%, липсата на ефективна координация между институциите - 37,2%, липсата на обективна информация за дейността на институциите - 32,6%.
Изследването показва, че установяването на факти за корупция е най-трудно по отношение на достоверността на информацията - 64%, при взаимодействието с други институции - 61,6%, при отстояване на тезата за обвинение в съда - 41,9%, при осигуряване на необходимата експертна оценка - 37,2%.
Според анкетираните за повишаване административния капацитет за борба с корупцията е необходимо по-високо заплащане - 84,9%, подобряване взаимодействието между институциите - 80,2%, повишаване образователното и квалификационно равнище на служителите - 69,8%, подобряване на съществуващата законова база - 67,4%, осигуряване на добри технически условия за работа - 64%.
Кметът на София Бойко Борисов назначи от днес
Комисия по противодействие на корупцията,
жалби и сигнали на граждани. Комисията е с председател Христо Попов - общински съветник и членове: Гален Ганчев - директор на Столичен инспекторат; Ангел Ангелов - шеф на дирекция "Човешки ресурси"; Валентин Лазаров - началник на отдел "Административна координация" и Благовеста Ковачева - ръководител на сектор "Приемна" на Столичната община (СО).
В работата на комисията влиза и Тома Николов, представител на столичната дирекция на полицията.
Задачата на комисията е да разглежда, обсъжда и своевременно разпределя жалби и сигнали, постъпили в СО.
Комисията ще заседава всеки петък в сградата на общината на ул. "11 -ти Август" № 4.
Всеки месец до 10-то число комисията ще представя доклад за извършената работа на кмета на София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!