Н е София, цяла България я чака тежък проблем с боклука, защото държавата няма да може да изпълни изискванията на европейското законодателство за третирането на битовите отпадъци в определените за това срокове, каза кметът на София и неформален лидер на ГЕРБ Бойко Борисов в интервю за Би Ти Ви тази сутрин.
Той препоръча на правителството да се определят държавни законни сметища, да се направят сепариращи инсталации, защото "България ще влезе в тежка наказателна процедура".
Борисов обяви, че до 1,5 г. ще е готов заводът за преработване на отпадъците в София. Следващата седмица ще бъде обявен конкурс за проектиране и строителство на завода, каза столичният кмет.
Той уточни, че през тази година и половина до завършване на завода, балите ще се извозват до законни сметища в страната и изрази готовност след това заводът да преработва боклука на селищата, дали място за балите.
Сметището в Суходол е от малкото законни сметища в България, изтъкна Борисов.
Той напомни, че още преди да бъде избран за софийски кмет, министър-председателят Станишев се опита да реши проблема с боклука, като предложи балите да се складират в мина "Чукурово".
"След това президентът Първанов също се опита да реши проблема като предложи мина "Бобов дол". Но и двамата не успяха", подчерта кметът.
Държавният глава реагира незебавно
Той използва присъствието си на откриването на Шестата международна конференция "Сигурността в Югоизточна Европа - публично-частното партньорство и критичната инфраструктура", за да заяви пред репортери, че провал със столичния боклук има, но той е на кмета Борисов и на Столичната община.
"Провалът е защото не беше направено необходимото да има завод и не беше намерено трайно решение с депонирането на отпадъците", каза президентът Георги Първанов.
Според него правителството се е опитало да помогне, включително с отварянето на депото в Суходол. "Правителството носи своята отговорност за това, че бавно, все още мудно, недостатъчно ефективно се решава въпросът със стратегията, с политиката, но правителството помага в рамките на тази единна стратегия на всички, независимо дали кметът е на Тутракан, на Малко Търново или на София, а конкретната отговорност си е на столичния кмет", каза държавният глава.
"Имам чувството, че в държавата сме си разпределили ролите - един отговаря за добрите неща, които се случват, колкото и малко да са те, другият менторски раздава оценки в едната или другата посока", така Първанов коментира думите на Борисов.
"Преди години аз се опитах да помогна на столичани, на София, а и на страната, да се реши един много тежък проблем - това е действително национален проблем и се учудвам, че днес от дистанцията на времето кметът Борисов си позволява да раздава оценки за провал", каза още президентът Първанов.
"Ако не се политизира въпросът с боклука той скоро ще бъде решен", заяви кметът Борисов при откриването на новата сесия на общината.
Общо 180 хил. тона отпадъци от София ще бъдат прибрани
в регионалното депо за битови отпадъци в Силистра, съобщи вчера кметът на общината Иво Андонов.
По този повод той е имал срещи с кмета на София Бойко Борисов и със зам.-министъра на околната среда и водите Чавдар Георгиев.
Според Андонов, средствата, които ще бъдат осигурени за общината за прибирането на отпадъците, ще бъдат съобразени с реалните разходи в депото и вече се подготвят съответните документи до Столичната община и МОСВ.
Регионалното депо за твърди битови отпадъци в Силистра бе създадено по програма ИСПА. Използват се съвременни технологии за опазване чистотата на въздуха, почвата и подземните води. Експлоатационният срок на депото е 25 години.
Миналия месец на специална среща кметовете на петте общини, които използват депото в пловдивското село Цалапица, се обявиха против приемането на 120 хил. тона софийски боклук. Повод за тяхната среща бе писмо на вицепремиера Миглена Плугчиева и екоминистъра Джевдет Чакъров с искане с. Цалапица да приеме част от балите със софийски боклук.
Балите с боклука на София да бъдат временно консервирани - това е възможно решение на проблема, докато бъде изградена инсталация за унищожаването им, каза по-късно пред журналисти Меглена Плугчиева.
Други варианти са 600-те хиляди тона бали да бъдат приети в депа на други общини, или да бъдат изнесени в чужбина, но второто е само теоретична възможност, посочи тя.
Вицепремиерът не уточни какво би означавало консервиране и колко би струвало то, но се чакала повече информация от австрийски експерти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!