Скандалният кмет на Хасково Георги Иванов е напуснал страната след като е разбрал, че ще му бъде връчено ново обвинение за безстопанственост, предаде Би Ти Ви.
Той поискал обвинението да му бъде връчено след като се върне от София, но после напуснал страната. Очаква се Иванов
да бъде обявен за общодържавно и международно издирване
Според запознати областната управителка на Хасково Райна Йовчева от БСП, с която кметът е близък, също е напуснала града.
В момента съм в Мюнхен, тъй като трябва да присъствам на една среща. Ако бях тръгнал да се укривам, нямаше да съм в Германия, щях да съм в Южна Африка", каза обаче пред БНР Георги Иванов.
"Подобно чудо не е ставало в страната. В продължение на 6-7 години никой не забелязваше неговите тежки нарушения. Общината остана без нито един имот. Става въпрос за продажбата на над 1100 имота.
Няма престъпление, което Иванов да не е извършил
Това, което се говори за министрите, ще изглежда като детска играчка в сравнение със стореното от него", коментира депутат от региона.
Преди няколко месеца Комисията за борба с корупцията в Народното събрание даде на прокуратурата срещу Георги Иванов и Райна Йовчева 14 сигнала за корупция.
Те бяха за незаконно определяне на такса смет, продажби на силно занижени цени на общинския лагер в Равда - бивш пионерски лагер, който според сигнала е продаден на Митьо Очите и за продажба на бизнесцентъра в града.
Подадените данни са още за общинския ТЕЦ, за който е имало наказателно дело, прекратено точно преди да се внесе обвинителния акт в съда, за продажбата на терен зад Математическата гимназия в града и на имот в парка Кенана, които веднага са били препродадени на много по-високи цени.
Докато тези терени се продават, кметът умишлено забавял приемането на градоустройствения план на Хасково.
Два терена на Булгартабак-Хасково, който е в ликвидация, са били продадени от кмета и областната управителка, въпреки че не са общинска, а държавна собственост.
В сигнала до прокуратурата се казваше, че проверката на водомерите в града се прави от фирма, собственост на съпруга на областната управителка, а ремонтът на сградата на общинската администрация и на хирургическия блок се прави от ЕТ "Стройтекс" - фирма на кмета Георги Иванов, която той прехвърля на жена си, когато бе избран на поста.
Георги Иванов е нанесъл на община Хасково щети, които според предварителни изчисления надхвърлят милиони левове. Това са заключенията на разследващите органи, цитирани от БГНЕС.
Кметът облагодетелствал с общинска собственост
сина си Павел Иванов, баджанака си Камен Гърбев и фирмата "Арес-2002" ООД на Иван Петров - Джона, съсобственик в която е тъщата на кмета, информира агенцията.
Сред далаверите на кмета беглец били: отстъпени права за строеж на парцел в двора на РСПАБ за построяване на хотел от фирмата на сина му; продадена срещу 25 хил. лв. вила на областната администрация, препродадена впоследствие за над 300 000 лева от Гърбев; незаконно отнети 6 дка земи от църквата "Света Богородица", прехвърлени на фирма с участието на тъщата на Иванов.
Един от фрапантните примери е учреденото право на строеж върху общински имот в полза на стария бизнес партньор на кмета Иванов, Манол Делчев. Според запознати и до момента двамата имат общи бизнес интереси.
Самият Делчев обаче научава за сделката три години по-късно - едва през 2006 г., когато е извикан да прехвърли това свое право на еднолично притежаваната от кметския син фирма "Бета-П" ЕООД.
Тя е учредена през същия месец, когато
собственикът й едва е навършил пълнолетие и е все още ученик
Кметският син получил право на строеж на хотел върху 1271 кв м срещу 40 672 лв. - близо два пъти по-ниско от данъчната оценка.
Фирми на съпругата на кмета, на другия му син Станислав Иванов и на приближени лица получават поръчки за изграждане и ремонт на различни обекти на обща стойност 5 471 667 лв.
Комисията за борба с корупцията е сезирана и за друга незаконна схема на градоначалника на Хасково - граждани, нуждаещи се от административна услуга, са принуждавани да правят
дарения в полза на общината, за да им бъде издаден съответен административен акт
За целта кметът Иванов издава специална заповед № 06/05.01.2005 г. С нея се изисква подготвените разрешения за строеж или за въвеждането в експлоатация на обекти след подписа на главния архитект да му се представят "за контрол", което открива възможността за административен рекет.
"В момента съм в Мюнхен.
Това е поредната инсинуация на някой, а тези неща продължават вече осем години, каза Георги Иванов, цитиран от "Фокус".
По думите на кмета, който обеща да даде специална пресконференция в понеделник, повдигнатото обвинение за подкуп било прекратено поради липса на доказателства, тъй като се е оказало, че това е "поредният балон".
Що се отнася до останалите шест разработки срещу него, за които вчера е съобщил депутатът Яне Янев, хасковският кмет заяви, че срещу него са минали 23 преписки и се е оказало, че няма нищо.
Проверките срещу Иванов не са приключили,
категорична беше обаче говорителката на ДАНС Зоя Димитрова.
Попитан от Николай Бареков как ще коментира новите обвинения срещу себе си, кметът на Хасково призова водещия да "предаде много здраве на прокуратурата".
На следващите избори ще отсвирим всички,
добави Иванов.
През 1999 г. с подкрепата на СДС и табела "независим" Георги Иванов (род. на 3 август 1954 г.) победи кандидата на БСП Митко Митков и стана кмет. Малко по-късно влезе в СДС. След година демонстративно избяга от синята партия и се присъедини към формацията на Евгений Бакърджиев "Радикали".
В битката за втори мандат през 2003 г. Иванов се изправи на кметските избори срещу съдийката, която преди това за кратко го беше отстранила от длъжност - назависимия кандидат Златка Исламова, подкрепена от БСП. Иванов спечели с подкрепа на местните формации на "Гергьовден" и "Радикали".
На парламентарните избори през 2005 г. Иванов се сближи с БСП. Сделката беше - второ място във водената от него листа за изпълнителния директор на регионалното сдружение на общините "Марица" Райна Йовчева, чийто шеф беше самият Иванов.
Както се и очакваше, Йовчева стана депутат, и скоро беше назначена от премиера Станишев за областен управител.
Третият кметски мандат през 2007 г. Георги Иванов спечели пак уж като незавасим, но този път след сложна политическа сделка и с подкрепата на БСП, НДСВ и ВМРО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!