"Кметовете ще заседават заедно с министрите", информира "Труд". Кметовете от цяла България ще участват в заседанията на Министерския съвет, когато се обсъждат въпроси, касаещи местната власт. За явяването си те ще получават лични покани. Това стана ясно вчера след среща на премиера Сергей Станишев с управителния съвет на Националното сдружение на общините в България. Правителството и сдружението ще работят заедно за увеличаване на приходите на кметствата.
"Политиката е все по-зависима от икономически интереси", отбелязва в интервю за "24 часа" Янаки Стоилов, народен представител от БСП. Той аргументира създаването на комисия за царските имоти така:
"Въпросът трябва да се разгледа непредубедено и юридически обосновано. Левицата е длъжна да бъде последователна по въпрос, който поставя от няколко години и не е получил задоволително решение до днес."
Стоилов признава, че политиката става все по-зависима от икономически интереси - било пряко, защото тя самата се нуждае от средства, било косвено, защото хората, разполагащи със средства за икономическо въздействие, лобират и се домогват до необходимите им решения.
"НДСВ готово за комисията за царските имоти", информира "Земя". Готовността изрази вчера секретарят на партията Владимир Дончев. Той допълни, че предложението за комисията се очаква да бъде внесено в Народното събрание тази седмица.
Секретарят на НДСВ изрази очаквания с решението на комисията да завърши кампанията срещу Симеон Сакскобургготски и политизирането на един въпрос, свързан с лична собственост.
"Олигархията не е способна да контролира масите, ще я сменят...", е озаглавен анализът в "Монитор". Отбелязва се, че управляващата у нас вече 17-а година партийно-политическа олигархия не е в състояние да се справя с една от най-важните си задачи - да осъществява ефективен
социален контрол върху народонаселението.
Улисана да се навластва, тя напълно се откъсна от културното ядро на нацията, се казва в анализа, в който се отправя обвинение, че властта не инвестира в елита на нацията, а е загрижена само за възпроизводството на циганите и добруването на турчеещите се граждани.
"Най-активната част от масовата интелигенция да проумее, че сега не бива да се залага на създаването на нови националистически партии, защото с
"Атака" на Волен Сидеров тази идея се компрометира задълго. Времето иска друго - истински лява социалистическа и дясна консервативна партии", смята авторът.
"Президент срещу дважди президент", е озаглавен анализът в "Сега". Посочва се , че един от най-важните въпроси пред Георги Първанов в момента е в каква степен ще получи подкрепа от собствената си партия.
Допълнителен фактор в това отношение е появата на "Атака", която е силно популистка организация с крайно леви послания. Тези послания привличат като магнит левия електорат и сегашният президент очевидно се чувства заплашен от разпиляването на гласове, пише авторът.
"Георги Първанов няма алтернатива на предстоящите избори." Това призна вчера сливенският депутат от "Атака" Митко Димитров, цитиран от "Труд". Той заяви, че не би препоръчал на лидера си да се кандидатира срещу сегашния държавен глава, защото постът бил само представителен. "Освен това сме твърдо за парламентарна, а не за президентска република", допълни депутатът.
"Всеки пети у нас се нарича националист", казва в интервю за "Труд" социологът Петър-Емил Митев. Той прави следното обобщение: "През 1997 г. "сините" оздравиха временно обществената обстановка, като компенсираха разочарованието от "червения" елит. През 2001 г. "жълтите" компенсираха поредното разочарование и внушиха нови надежди.
През 2005 г. "жълтото" управление завърши със значително по-благополучен финал в сравнение и с 1997, и с 2001 г., но също генерира частично разочарование, което даде шанс, от една страна, на "червените", а от друга страна, на несистемна националистическа формация, която се заяви като радикален отрицател на "статуквото."
"Дума" открива поредния ФОРУМ с въпроса "Заплаха ли е българският национализъм за членството ни в ЕС. Според Кин Стоянов, журналист и общественик, национализмът в измеренията, в които съществува днес, е изключително опасен за гражданското общество.
Ако националистите в България се окажат по-силни от българското гражданско общество, то техният национализъм ще стане опасен за присъединяването на България в Европа.
Мнението на проф. Георги Карасимеонов, политолог, е: "Този "национализъм"
е опасен, защото използва предразсъдъците на хората и ги превръща в оръжие на конфронтация и сблъсъци, защото разединява и разчленява българската нация, защото ни изолира от световния прогрес и прегражда превръщането ни в част от общността на развитите демокрации, особено в рамките на ЕС."
"Доверието в МВР се срина след двойното убийство", е коментарът в "Труд", който припомня за убийството на двете сестри в Пазарджик.
"Всяко поредно доказателство за липсата на политическа воля и капацитет за противодействие на престъпността разширява зоната на мълчалива подкрепа за престъплението. Неадекватността в поведението на МВР и недоверието в капацитета му се превръщат в тил за организираната престъпност и тя все по-категорично налага дневния си ред в българската държава", алармира авторът.
"Чилова: Време е за ред в опазване на наследството", пише "24 часа". Подкрепям усилията на главния прокурор Борис Велчев в борбата за въвеждането на ред в опазването на българското културно-историческо наследство. Това каза вчера председателят на културната комисия в парламента Нина Чилова.
Тя ще предложи на комисията да инициира широк професионален дебат, в който да участват всички компетентни държавни институции, които носят отговорност.
"Работодатели с ултиматум за социалния диалог", информира "Пари". Недоволни от начина, по който се води социалният диалог, работодателите обявиха, че в понеделник ще предприемат твърди мерки в своя защита.
Асоциацията на работодателските организации съобщи, че ще излезе с декларация за по-нататъшното си участие в тристранното сътрудничество. Очакваше се тя да бъде оповестена след заседанието на тристранката, което трябваше да се състои вчера.
Преди това председателят на асоциацията Божидар Данев остро критикува правителството и в частност Министерството на труда и социалната политика, че взима решения зад гърба на работодателите в нарушение на Кодекса на труда.
"Трябват ни не само бебета, а и имигранти", отбелязва в интервю за "Сега" Йордан Христосков, управител на НОИ. Според него: "Ако по-голямата част от младите български емигранти бяха останали, щяха да създадат повече работни места, отколкото освободиха." Мнението му за изравняването на пенсионната възраст между мъжете и жените е, че трябва да се отложи за след 10, 15, дори 20 години.
Централните всекидневници отразяват положението в страната след падналите валежи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!