П итър Дракър - най-влиятелният теоретик на мениджмънта, почина в съня си на 95 години в дома си в Клермънт, щата Калифорния.
Дракър, наричан още "гуру на управлението", е признат за създател на теорията на организацията и управлението. Автор е на 39 книги, повечето превърнали се в настолни за всеки ръководител.
На български език са издадени "Новите реалности - в управлението и политиката, в икономиката и бизнеса, в обществото и света", "Практика на управлението", "Действеният ръководител", "Управлението - задачи, отговорности, практика", "Новаторство и предприемачество", "Мениджмънт предизвикателствата през XXI век", "Избрано" и др.
В центъра на идеите му е тезата, че хората са най-ценният ресурс във всяка една организация. Винаги е подчертавал, че ключът към успеха са мотивираните сътрудници и служители, а маркетингът и иновациите са по-важни от финансовите въпроси. Неща, които през 50-те години, когато той ги обявява за първи път, прозвучават почти революционно.
От 1971-ва допреди две години Дракър преподаваше като професор по социални науки в университета в Клермънт.
През целия си живот беше високо ценен съветник и консултант на големи корпорации, оранизации и правителства в целия свят.
Списание "Бизнес уик" го нарече преди време "най-стабилният мислител на нашето време".
Първата му значима публикация през 40-те години е "Concept of the Corporation". Тя го утвърждава като анализатор, който умее с ясен език и разбираеми примери да представя новаторството и стратегията на предприемача в динамично променящия се свят.
Ръководителите на най-големите американски компании признават, че прилагат и до днес мотивационните подходи и техники на Дракър. Бившият шеф на "Интел" Анди Гроув казва, че лесно разбираемите съвети на Дракър винаги са довеждали идеите му до успех в практиката.
Носител е на безброй американски и международни награди и титли. През 1997 г. сп. "Форбс" го определи като "все още най-свежата глава".
Знаменити са редица негови изказвания., например за борсовата криза през 1987 г., която той твърди, че е очаквал, но не заради икономически аргументи, а поради естетически и морални основания.
"Въргалянето на свинете в кочината винаги е отвратително зрелище, но не бива да забравяме, че то не може да продължи дълго", казваше Дракър.
Описваше борсовите брокери от Уолстрийт като "непродуктивна тълпа свикнала лесно да печели". И предупреждаваше: "Когато брокерите започнат да печелят повече от инвеститорите, значи кризата е близо."
Роден е през 1909 г. във Виена. Завършил международно право в Англия, работил като вестникарски репортер във Франкфурт на Майн.
Когато през 1933 г. нацистите забраняват публикации на негови есета, емигрира в САЩ, където над 20 години е професор по стопанско управление във Висшата школа по бизнес на Нюйоркския университет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!