Н ай-малко 47 протибетски активисти са били изгонени от Пекин, и поне 22 чуждестранни журналисти са били задържани или малтретирани от китайските власти по време на Олимпиадата, съобщи в Париж международната организация "Репортери без граници", цитирана от световните агенции.
В Китай говорител на Бюрото за обществена сигурност отказал да потвърди това съобщение с аргумента, че не разполага с информация за депортирани активисти за човешки права или задържани журналисти.
Сред задържаните в Пекин имало двама американци, които поддържат популярен видеоблог и които били осъдени на 10 дни затвор "за нарушаване на обществения ред".
Поне 50 китайски граждани, активисти за човешки права, били задържани,
малтретирани или принудени да напуснат китайската столица.
"Репортери без граници" бе сред най-активните организатори на протести в Пекин, като отправи призиви още преди началото на Олимпиадата за свобода на словото в Китай.
Две възрастни китайки, на 77 и 79 години, са били осъдени на една година "превъзпитание" в трудов лагер, след като поискали разрешение да дадат гласност на проблемите си в един от "протестните паркове" в Пекин.
Двете съседки са недоволни от условията, в които живеят от шест години насам, след като къщите им са били съборени, за да направят място за луксозен жилищен комплекс.
Възрастните жени не могат да си обяснят какво престъпление са извършили. Правата са техни, те имат думата, а ние, обикновените хора, трябва да страдаме и сме жертви, коментират стариците пред АФП.
Макар че над тавана им минава електрически кабел, двете живеят без ток, вечер си светят с газени лампи, а вместо стъкла на прозорците са сложени найлони.
Не могат дори да си мечтаят да гледат олимпийските игри, но са категорични, че ще продължат да протестират.
Властите щели да се съобразят с възрастта им и да ги оставят да изтърпят присъдата си в домашни условия.
Китайските власти не са позволили нито една от 77-те протестни акции, заявени по време на игрите, въпреки че като трибуна за такива цели бяха определени три парка в Пекин.
От 1 август насам 149 души, сред които и трима чужденци, са поискали разрешение да изкажат публично недоволството си, обобщава китайската информационна агенция Синхуа.
Поводите са били разнообразни - от трудови и медицински спорове до нередности при даването на социални помощи.
На 74 от молбите е било реагирано с отказ, защото поставените проблеми са били разгледани от съответните компетентни власти в съответствие с правилата.
Две молби не са били обсъждани, защото не съдържали достатъчно информация, а една била отхвърлена, тъй като нарушавала законите срещу демонстрациите и протестите, уточнява говорител на Службата за обществена безопасност.
За да се организира демонстрация в някой от трите парка, заявката трябваше да се подаде пет дни преди исканата дата, а протестът не биваше да накърнява "националните, обществените и колективните интереси".
Подобни публични прояви вече не са рядко явление в Китай, но комунистическите власти особено внимават с по-многолюдните протестни събирания, опасявайки се, че могат да прераснат в антиправителствени движения, отбелязва Асошиейтед прес.
Въпросът с протестите е особено деликатен по време на олимпийските игри, защото държавното ръководство се надява те да представят Китай като модерна и силна страна, допълва агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!