К итайските санитарни власти в Хонконг съобщиха днес, че опасният химикал меламин е бил открит в напитки, сладоледи и млечни продукти. Той се е съдържал в скандалното мляко на прах на китайската фирма "Санлу", след чиято консумация вече починаха четири бебета.
Поредният смъртен случай е бил регистриран в провинция Синцзян, но повече подробности не се споменават. Според министерството на здравеопазването предишните три са в провинциите Гансу (две) и Чжецзян (едно), а децата, пострадали от отровното мляко, са 6244, като при повечето от тях са се образували бъбречни камъни.
Първото бебе почина още през май, но скандалът стана публично достояние едва миналата седмица.
Според експерти химикалът се използва за прикриване разреждането на млякото и при производството на пластмаса и лепила, като може изкуствено да повишава съдържанието на протеини.
От над 100 изпробвани от властите продукта, повече от 20 съдържат меламин. Центърът за безопасност на храните в Хонконг е открил опасния химикал и при други компании. Той например се съдържа в осем от общо 30 продукта на китайския гигант "Или", като властите настояха концернът да прекрати продажбите и да изтегли пласираните си в Хонконг продукти.
В аптеките на бившата британска колония, известна с потребителския си контрол, вече има наложени ограничения за максимално количество мляко, което може да се купи наведнъж.
Китай уволни четирима чиновници и шеф на смесената новозеландско-китайска компания "Санлу", докато скандалът с опасното бебешко мляко продължава да се разгаря. 43% от акциите на "Санлу" са собственост на новозеландската компания "Фронтера".
"Или" пък беше сред официалните спонсори на Олимпиадата и една от общо 22-те китайски фирми, санкционирани от властите в страната.
Заразеното сухо мляко е резултат от умишлен саботаж, според млекопреработвателния гигант "Фонтера". От компанията твърдят, че са знаели за заразеното мляко от началото на август и са поискали незабавното му изтегляне от производството, но китайският им клон трябвало да се съобрази с местните закони.
Изпълнителният директор на "Фонтера" Андрю Ферие каза пред журналисти по видеовръзка от Сингапур, че неизвестен извършител, несвързан с новозеландците и китайците, е сложил забранения химикал в суровото мляко, доставяно на "Санлу". Компанията изключва възможността заразяването да е станало по време на преработката, складирането или продажбата на млякото.
В случая със заразеното мляко се намеси Световната здравна организация, която заяви, че китайските власти трябва да установят защо са били нужни месеци, докато избухне скандалът.
СЗО признава, че китайското правителство е реагирало бързо след разкриването на случаите на отравяне на деца, но нейният представител в Пекин Ханс Трьодсон заяви, че Китай трябва да обясни как е станало така, че механизмите за контрол на качеството не са разкрили нищо дотогава.
През последните години в Китай има множество скандали за опасни продукти. През 2004 г. поне 13 деца загинаха, след като пиха мляко без реална хранителна стойност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!