Е вропейският съюз взе политическо решение да изпрати в Косово голяма цивилна мисия в подкрепа на полицията, съобщи португалският премиерЖозе Сократиш, чиято страна председателства съюза до края на годината, цитиран от агенция Франс прес.
"Взехме официално решение да изпратим мисия в Косово. Това е най-яркият сигнал, че ЕС очаква да играе роля на двигател в бъдещето на Косово и във връзка с неговия статут", съобщи Сократиш.
Вероятно косовските албанци ще излязат с декларация за независимост в началото на 2008 г., посочва АФП.
Португалският премиер не уточни кога мисията, която трябва да
включва около 1800 полицаи и юристи от ЕС,
може да замине за Косово.
Мисията ще бъде разположена в Косово "не преди Коледа, но веднага след това", заяви на свой ред външният министър на Люксембург Жан Аселборн.
Държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС приеха заключения от срещата си в Брюксел, в които направиха оценката, че ЕС би трябвало да поеме главната роля в приключването на процеса на решаване на статута на Косово, а на Сърбия би трябвало да се даде възможност по
ускорена процедура да получи статут на кандидат за членство в ЕС
ЕС взе под внимание заключенията на тройката международни посредници за процеса, който приключи на 10 декември, и окончателния доклад, предоставен на генералния секретар на ООН.
Европейският съвет подчерта, че преговорният процес под егидата на тройката за бъдещия статут на Косово е изчерпан, но но същевременно е съгласен с генералния секретар на ООН, че статуквото в Косово не може да продължава и подчерта, че е необходимо да се тръгне към решение, което е необходимо за регионалната стабилност.
Това решение би позволило демократично, мултиетническо Косово, решено за правова дължава, защита на малцинствата и културно и религиозно наследство, се казва в заключенията.
Лидерите на ЕС подчертават, че решаването на статута на Косово
представлява уникален случай, който не създава никакъв прецедент
Европейският съвет изтъква, че Съветът за сигурност на ООН ще обсъжда този въпрос и подчертава, че ЕС е готов да играе главната роля в укрепването на стабилността в региона и в прилагането на решение, което дефинира бъдещия статут на Косово.
Европейските лидери изтъкнаха готовността на съюзът да помогне на Косово по пътя към трайна стабилност, включително чрез укрепване на подготовката за мисия в областта на полицията и правосъдието и чрез участие в международната цивилна канцелария като части от международното присъствие.
ЕС остава готов да участва в икономическото и политическото развитие чрез ясна европейска перспектива, се изтъква в документа.
Мирна и просперираща Сърбия, напълно интегрирана в европейското семейство на народите, е важна за стабилността на региона. В този контекст Сърбия се насърчава да изпълни всички необходими условия, за да може Споразумението за стабилизиране и асоцииране бързо да бъде подписано.
Съветът повтаря своята увереност, че с оглед на значителния институционален капацитет на Сърбия, нейният път към ЕС, включително и статутът на кандидат, може да бъде ускорен, заключиха държавните ръководители на срещата в Брюксел.
Сръбският премиер Воислав Кощуница обаче заяви, че
за Сърбия са неприемливи заключенията от срещата на високо равнище на ЕС,
предаде агенция Бета.
Премиерът преценява като особено "обидно и неприемливо на осакатена Сърбия да се предлага като примирение с насилието награда под формата на ускорено приемане в ЕС".
"Неприемливо е за сръбската област Косово да се говори като за бъдеща правова и демократична държава, както и за противозаконното идване на мисия на ЕС в областта, за да бъде приложен планът Ахтисаари за създаването на марионетна държава", подчерта Кощуница.
Той заяви също, че е неприемливо преговорите да бъдат прекъснати и с признаване на едностранно обявена независимост да се подкрепя нарушаването на Хартата на ООН и на резолюция 1244 на Съвета за сигурност.
Неприемливо е за независимо Косово да се говори като за уникален случай, защото едностранната независимост не би представлявала уникален случай, а би означавала най-опасния прецедент, направен след Втората световна война, подчерта Кощуница.
Сръбският парламент ще трябва да се произнесе по заключенията от срещата на високо равнище на ЕС след заседанието на Съвета за сигурност на ООН (на 19 декември - бел. ред.), когато екипът за преговори представи доклад за процеса на преговори, добави Кощуница.
Върховният представител на ЕС за външната политика и отбраната Хавиер Солана заяви че решаването на въпроса за статута на Косово и интеграцията на Сърбия в ЕС не са свързани, предаде македонската агенция МИА.
Според Солана дискусията вчера в Европейския съвет за Косово е отлична основа както за решаването на въпроса за статута на областта, така и за евроинтеграцията на Белград.
На тези две цели не трябва да се гледа през призмата на компенсацията, тъй като те са важни измерения на целокупната политика на ЕС за Западните Балкани, върху която трябва енергично да се работи, каза Солана.
Кипърският президент Тасос Пападопулос заяви, че Кипър няма да признае едностранно обявяване на независимост на Косово и изтъкна, че ЕС не разполага засега със законови основания, за да разположи полицейска мисия в сръбската област, предаде АФП.
Решението за признаване на Косово от страните членки трябва да бъде взето от националните правителства, отбеляза Пападопулос, изтъквайки, че все още "има място за споразумение" между сърбите и косовските албанци.
Пападопулос заяви, че резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, която повери през 1999 г. администрацията на Косово на ООН,
не позволява разполагане на голяма европейска мисия
за подкрепа на полицията, за която страните от ЕС дадоха "политическо" разрешение днес.
Мисля, че резолюция 1244 не покрива разполагане на европейски сили, заяви Пападопулос, като изтъкна, че само Съветът за сигурност има необходимите пълномощия да одобри това.
"Разполагането на мисията трябва да има солидна законова основа. Европейските ръководители взеха политическо решение, но
разполагането на силите ще бъде решено от Съвета на министрите на външните работи през февруари", добави той, като намекна за възможност за вето тогава.
Румъния също обяви, че няма да признае едностранна декларация за независимост на Косово, предаде Асошиейтед прес.
Основавайки се на принципа на териториалната цялост и ненакърнимост, ние не можем да признаем едностранна декларация за независимост, заяви румънският президент Траян Бъсеску пред журналисти на срещата на върха на ЕС в Брюксел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!