Р омите от местността "Баталова воденица" в столичния район "Възраждане", които имат адресна регистрация от преди 1996 г., ще могат да останат в София, стана ясно след срещата на социалния министър Емилия Масларова, кметът Бойко Борисов, областният управител Тодор Модев и председателят на Столичния общински съвет Владимир Кисьов.
Общината ще определи терени, върху които да бъдат изградени 60 жилища за тези роми, а другите ще трябва да се върнат по родните си места. Агенцията по заетостта обеща обаче да им съдейства при намирането на работа там.
Главният архитект на София Петър Диков вече подготвял проектите за изграждането на улиците, за осветление и канализация. Кметът не уточни къде ще бъдат изградени новите къщи, но според информация на в. "Стандарт" терените били в "Красна поляна" и "Люлин".
Около 200 роми от катуна в "Баталова воденица" трябваше да бъдат изселени на 30 юни, но в последния момент разрушаването на гетото бе спряно от кмета Борисов, тъй като междувременно четирима евродепутати бяха изпратили до премиера Сергей Станишев писмо с ултимативен тон, което се смята, че би могло да попречи на навременното ни присъединяване към ЕС от 1 януари 2007 г.
Членовете на европейския парламент Елс де Хрун, Даниел Марк Кон-Бендит, Хилтруд Бреер и Барт Стаес обвиниха столичния градоначалник в "антиромско поведение".
В. "Труд" разкрива, че връзката им със София е бил лидерът на "Евророма" Цветелин Кънчев, който се познавал с Де Хрун от работата по "Десетилетие на ромското включване". Евродепутатите обаче не били уведомили колегите си от ЕП, а писали до Станишев по свой почин.
За строежа на временните жилища Министерството на регионалното развитие и благоустройството (MRRB.government.bg) ще отпусне 300 хил. лв., а допълнителни пари ще се търсят и от финансовото ведомство (Minfin.government.bg).
Самите роми ще участват в изграждането на къщите, които след това ще ползват под наем. Те ще трябва да си плащат навреме и сметките за ток и вода, тъй кaто в противен случай ще им бъде отнемано правото да живеят в новите постройки.
"Тези катуни вече са из целия град, последният сигнал е, че има такъв и до театър "София". Няма да допусна това да продължава. Едно време софийското жителство спираше идването на големи маси от хора в столицата, сега няма такива прегради", заяви след срещата Борисов.
"Щом евродепутатите защитават ромите, да ги накарат да се регистрират, да си извадят лични карти и да им ги платят. Лично аз, ако не беше това писмо, щях да предприема веднага изпълнение на решението на Върховния административен съд (ВАС) за изселване на ромите от гетото в кв. "Баталова воденица", заяви кметът.
Голяма част от него е съчинявано от хора, които са от България или от София, защото пише за антиромското поведение на кмета на София, а аз съм направил много за ромите и техните организации го признават, заяви Борисов.
В подобен дух е и коментарът на в. "Труд", озаглавен "Не козирувайте на всяко писмо от Брюксел".
Авторката припомня интервюто на Де Хрун пред Би Ти Ви, в което холандската евродепутатка заявява по повод на гетото в "Баталова воденица":
"Трябва да съм била там, защото познавам доста добре центъра на София, но не мога да си представя, че това изглежда като гето. Може би къщите се нуждаят от обновяване и ремонти, но това важи и за къщите на много българи".
Да, ама не, коментира "Труд" - защото трудно може да се говори, че там има къщи. Повечето "постройки" са изградени от ламарина и картон. И ремонт в случая би означавало да се замени един кашон с друг.
Тези "къщи" са без вода, без канализация и са развъдници на зарази. Освен всичко останало там се гледат домашни животни на метри от съседните блокове, което едва ли може да се види в друга европейска столица.
Министър Масларова прикани неправителствените ромски организации да съдействат за разрешаването на проблемите, като подчерта, че по правителствената програма за интеграция на ромите до 2015 г. трябва да бъдат устроени 85 хил. ромски семейства.
Тя съобщи още, че участниците в срещата са се договорили да се ускори приемането на законопроекта за етажната собственост, който вече е готов и ще бъде направено всичко възможно да бъде гласуван до края на август.
Законът ще върне отново домовите книги. Сега адресната регистрация е задължителна, но никой не следи дали човек наистина живее на адреса, който декларира. Затова по документи 200 души живеят на "Суходолска" №3, а 394 - на "Братска дружба" №8, обяснява в. "Стандарт".
След август адресна регистрация ще се дава само ако преди това домоуправителят е записал живущите в книгата.
Румъния официално ни предава едногодишното председателство на инициативата "Десетилетие на ромското включване 2005-2015", която цели да координира усилията на правителствата за премахване на бедността и пропастта между ромите и останалата част от обществото.
Инициативата бе открита на 2 февруари 2005 г. в София, когато министър-председателите на България, Унгария, Хърватия, Чехия, Македония, Румъния, Сърбия и Черна гора и Словакия подписаха учредителна декларация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!