500 празнични мероприятия -
изложби, посещения на посолствата на страните членки на ЕС, дегустиране на ястия от националната кухня и демонстрации на национални видове спорт, съобщи БГНЕС.
Голяма изложба, посветена на историята на ЕС, е подредена в Европейския парламент.
Като значително културно събитие е определян тричасовият концерт на звезди на европейската рок и попмузика. Той ще бъде предаван пряко в 24 държави от ЕС.
В него участват Хелмут Лоти (Белгия), Каложеро (Франция), Дзукеро (Италия), "Симпли ред" (Великобритания), "Скорпиънс" (Германия) и победителите в конкурса "Евровизия" за 2006 г. - финландската група "Лорди". България ще бъде представена от певицата Мария Илиева и пианистът Живко Петров.
Концертът ще се състои в подножието на един от символите на Брюксел - "Атомиум". Това е високо 102 м стоманено съоръжение във формата на молекулата на желязото, увеличена 165 млрд. пъти.
Издигнато е през 1958 г. за Световното изложение в града. В съседство с него е разположена друга забележителност - паркът "Малката Европа", където в умален вид са представени архитектурните символи на повечето европейски столици.
Папа Бенедикт XVI произнесе много остра реч по адрес на ЕС,
като го обвини, че отрича християнските корени и се отчуждава от населението на континента. Той призова вярващите да изградят "нова Европа".
Не може да се мисли за изграждането на нов общ европейски дом като се пренебрегва свойствената идентичност на народите на нашия континент, идентичност историческа, културна и нравствена, изразяваща се в съвкупността на ценностите, които християнството помогна да се изковат.
Това заяви папата пред участниците в конференция, организирана от европейските епископи по случай честването на 50-годишнината от Римския договор.
Той изобличи "особената форма на вероотстъпничество на Европа", която макар да желае да се запази като общност на ценности, все повече поставя под въпрос съществуването на универсални и абсолютни ценности.
Вероотстъпничеството означава публичен отказ от християнската вяра и в епохата на ранното християнство е било един от трите непростими гряха. Към вярващите папата се обърна с думите:
"Знаете, че ваш дълг е да помогнете за изграждането с Божията помощ на една нова Европа, реалистична, но не цинична, вдъхновена от вечната истина на Евангелието. Участвайте активно в обществения дебат на европейско равнище."
Християнските ценности, които са душата на континента, трябва да се запазят в Европа на третото хилядолетие, ако тя желае да остане пример за света, категоричен е Бенедикт XVI.
През последните години Ватикана настояваше без успех в новата европейска конституция да залегнат основните принципи на християнските ценности.