Оцелелите се завърнаха, за да сведат глави пред паметта на 1,5 млн. души, убити зад телените огради, пише британският "Дейли телеграф".
Около 1000 оцелели лагеристи, повечето от тях надхвърлили 70-те, пристигнаха, носейки снимки на свой близки, които са загинали в Освиенцим.
Възрастните хора бяха увити в одеяла и зъзнеха на студа, а а част от тях се оплакаха, че е трябвало да седят близо четири часа при минусови температури, докато световни лидери пристигнали на финала на церемонията и стоели на затоплена сцена.
Във видеовръзка майор Анатолий Шапиро, командир на съветските войски, влезли първи в полското градче, си спомня ужаса, който са изпитали при вида на 7000 живи скелета зад оградата на "Аушвиц".
Концлагерът трябва да остане предупреждение за цялото човечество, отбелязва в редакционна статия "Таймс".
Поколения европейци през последните 60 години израснаха в мир, но "Аушвиц" и други лагери на смъртта все още хвърлят сянка върху европейската политика и цивилизация, посочва вестникът. "Никоя страна не усеща това толкова силно, колкото Германия, където политиката на масово унищожение е била замислена и осъществена. Германците полагат огромни усилия да заличат следите от онова време и в по-голямата си част тези усилия са успешни, да което трябва да ги приветстваме", изтъква "Таймс".
Не трябва обаче да се допуска възраждане на крайнодесни настроения сред младите, които вече са отегчени от старите истории, предупреждава в заключение вестникът.
"Светът си спомня", пише "Гардиън" над голяма снимка на ограда от бодлива тел.
Бял сняг и черно желязо, бели брези и черен камък, бели коси и черни шапки на последните живи оцелели от лагера в Освиенцим - така кореспондент на вестника описва вчерашната церемония в "Аушвиц".
Френският "Монд" тъжно констатира, че живите свидетели, които могат да разкажат ужасяващата истина за лагера, постепенно изчезват.
Паметта трябва да бъде запазена, за да се гарантира, че никога няма да има втори Холокост, категорично е изданието.
Всеки път, когато някои постави под съмнение принципите в хартата на ООН и излезе извън рамките на международния ред, установен през 1945 г., възникват условия за завръщане на "невероятното", пише още вестникът.
Излизащият в Барселона "Периодико" не вижда никакви оправдания защо Испания е била представена на церемонията в Освиенцим на сравнително ниско равнище.
Вестникът изтъква, че председателят на испанския парламент е бил редом с правителствени и държавни ръководители, крале и видни представители на аристократични родове.
Изданието приветства церемонията в парламента в Мадрид, с която вчера е била отдадена почит към жертвите на Холокоста и факта, че този жест ще стане ежегоден.
Според "Периодико" обаче решението на Испания е закъсняло за страна, която посредством Франко подкрепяше Хитлер.
Страна, която е изгубила 6000 свои граждани в концлагерите и е изпратила 45 000 войници да се бият на страната на бандитите, трябва да бъде много по-чувствителна по този въпрос, смята изданието.
Френският "Либерасион" отбелязва, че денят в памет на жертвите е бил помрачен от няколко инцидента.
В Русия 20 членове на парламента тази седмица подписаха документ, в който се настоява за забрана на всички еврейски организации, задето проповядват антихристиянска религия.
В Германия се прояви неонацистка партия, която в регионалния парламент в Саксония отказа да се присъедини към едноминутното мълчание в памет на жертвите на Холокоста.
В Европейския парламент бяха необходими оживени дебати, докато се стигне до консенсус относно резолюция срещу антисемитизма.
В някои отношения ние все още сме начело в света, отбелязва иронично в коментар руският вестник "Руский куриер", като цитира проучване на глобалния форум срещу антисемитизма, който установил, че Русия е една от три страни, заразени от злоба срещу евреите.
В речта си на церемонията в Освиенцим президентът Путин не се възползва от чудесната възможност да заяви с разкаяние и чувство за срам, че проявите на антисемитизъм в неговата страна все още не са заличени.
В коментар на полския "Трибуна" се приветства изказването на президента Квашневски, че Полша не е забравила как съветските войски са я освободили от нацистките окупатори.
Това трябва да се подчертае, защото в полските вестници понятието "освобождение" е напълно изместено от друго понятие - "нашествие", изтъква изданието.
"Чуваме, че една окупация е била заменена с друга, която не е била по-добра с нищо - но това е фалшифициране на историята. Дори и хората с най-богато въображение няма да могат да убедят посетителите в бившия концлагер в Освиенцим, че съветските войници били същите като есесовските палачи", пише вестникът.
Германският "Ди Велт" възприема вчерашната церемония като "европеизация" на спомена за Холокоста.
Вестникът е на мнение, че като си спомня за масовото избиване на евреите, Европа търси обща идентичност.
Като резултат от това "Аушвиц" става емблема не само на нацистките престъпления, но и на европеизацията в погледа към историята, изтъква изданието и припомня, че в продължение на десетилетия държави от Западна и Източна Европа са отказвали да признаят до каква степен са сътрудничили на германските окупатори.
"Аушвиц" е синоним на германско престъпление, в което са замесени много европейци, заключава вестникът, но все пак е категоричен, че това не освобождава Германия от историческата й вина, а просто означава, че отговорността трябва да се подели.
Според "Зюддойче цайтунг" в обозримото бъдеще нацистката епоха ще продължи да влияе на германското самочувствие.
Желанието на десетки хиляди германци да избиват милиони хора само затова, че са евреи, цигани, руснаци или дисиденти, не може да бъде разбрано и обяснено, пише изданието.
"Опитите извършителите на убийства да бъдат подведени под отговорност в германски съдилища са довели до ужасяващото разкритие, че повечето от тях са нормални хора, а не садистични чудовища, полуидиоти и непоправими престъпници. Всички германци, които мислят сериозно за себе си и за страната си, ще бъдат преследвани още дълго от този факт", убеден е вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!