Според него Народният конгрес обсъждал случая с българските медици с оглед на значимостта му както за обществеността в страната, така и за международната общност.
Либийското правосъдие е независимо и ще има последната дума, подчертал Ганим.
Желанието на либийския народ няма да повлияе на съдебното решение, е допълнил премиерът пред информационната агенция.
Като "нелош сигнал" коментира това изказване днес говорителката на МВнР Гергана Грънчарова.
"Разбира се, за нас е радващо това, че либийски премиер смята, че един политически документ няма потенциала да окаже влияние върху самото съдебно производство, и аз мисля, че една възможна отмяна на смъртните присъди от върховния съд в Либия е изключителна възможност либийското правораздаване да докаже на практика, че е независимо и справедливо", каза тя.
Миналата седмица конгресът изтъкна правото на засегнатите да поискат обезщетения за извършеното "престъпление срещу човечеството", припомня Би Ти Ви (bTV.bg).
Петте български медицински сестри, осъдени на смърт в Либия, са подписали общ иск за обезщетение срещу либийските офицери, които са обвинени, че са измъчвали част от тях, съобщи междувременно БТА.
Очаква се исковете да бъдат внесени на насроченото на 25 януари заседание по делото срещу офицерите, заведено в съда Аин Захра в Либия.
Междувременно в Бенгази вчера се отложи второто дело срещу медиците ни, заведено по граждански искове на родители на заразени със СПИН деца, информира още Би Ти Ви.
Поради натовареност на Северния съд двата граждански иска са прехвърлени към Южния съд, но нови дати не са насрочени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!