В България няма промяна в състоянието на религиозните свободи в сравнение с миналата година, сочи годишният доклад за религиозните свободи на Държавния департамент на САЩ.
Документът, който изследва периода юли 2005 г. - юли 2006 г., отбелязва, че приятелските отношения между групите с различни вероизповедания в българското общество допринасят за религиозната свобода, но дискриминацията и обществената нетърпимост (особено в медиите) към някои религиозни групи остават проблем.
Като най-застрашителна по отношение на религиозните свободи САЩ оценяват атмосферата в Иран, където се наблюдава още по-голямо ограничаване на и без това минималните права при всички малцинствени групи.
Бахайците и суфите, както и други групи, чието вероизповедание иранската конституция не признава, не могат безпрепятствено да практикуват религията си, се отбелязва в документа.
Осем страни, вкл. Иран, се споменават като особено враждебни към религиозното разнообразие - Бурма, Китай, Еритрея, Северна Корея, Саудитска Арабия, Судан и Виетнам.
Докато демокрацията и зачитането на основните човешки свободи пускат все по-дълбоки корени по света, редица правителства все още изпълняват само на думи задълженията си по Всеобщата декларация за човешките права и други международни спогодби, отбелязва Джон Ханфорд, американски специален посланик по международните религиозни свободи.
На пресконференция Ханфорд отбеляза, че във Виетнам има значителен прогрес, и че в Саудитска Арабия нещата също се движат в правилната посока.
Той обаче разкритикува Узбекистан, който подлагал на брутално отношение някои мюсюлмани и християни под предлог, че подкрепят тероризма. Там има случаи на малтретиране на мюсюлмани просто защото носят бради, алармира той.
В доклада се отбелязва още, че израелският отговор на терористичните атаки в палестинските територии значително е ограничил достъпа на много палестинци до техните места за поклонение, макар израелската държава като цяло да уважава свободата на вероизповедание.
Същевременно съществуват данни, според които Палестинската автономия се съюзява с членове на престъпни групировки, за да завземе земя от християнското население, пише още в текста.
Що се отнася до Саудитска Арабия, там законът изисква всички да са мюсюлмани и публичното практикуване на всяка друга религия е забранено. Въпреки това обаче правителството продължава с кампанията си против официалния екстремизъм, а крал Абдула и други саудитски държавници призовават за толерантност.
Независимата американска Комисия за международни религиозни свободи обаче заяви, че е "просто шокирана" от неочаквано смекченото отношение на Държавния департамент към Саудитска Арабия. Според нейния председател в тази страна не съществува понятието "религиозна свобода".
От комисията настояват, че саудитското правителство упорито забранява всички форми на публично религиозно изразяване, с изключение на собствената си интерпретация на едно течение в сунитския ислям, и репресира силово частната религиозна практика.
Според агенцията Узбекистан, Туркменистан и Пакистан трябва да бъдат добавени към списъка на осемте най-репресивни в това отношение държави.
В Судан, където Държавният апартамент открива подобрение на религиозния климат, комисията обръща внимание върху северната част на страната, където правителството отказа разрешителни за строеж на християнски църкви и задължи всички учащи да изучават исляма.
Във Франция закон от 2004 г. забрани носенето на видими религиозни символи в учебните заведения. Въпреки усилията на правителство, в тази страна продължават да са разпространени и антисемитските настроения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!