З аради силни наводнения ежегодно по света около 500 млн. души губят домовете си или своите стопанства, оповестиха от ООН.
Придошлите води се оказват проблем не само в държави със сезонни мусонни валежи и тайфуни.
През 2004-2006 г. числеността на природните бедствия е нараснала двойно - от 200 на 400, вкл. топлинни удари, суша, пожари и бури, отбелязва БГНЕС.
Силните наводнения за този период са се увеличили от 60 на 100 годишно, а само за първите седем месеца на тази година са регистрирани около 70.
Сред сериозно пострадалите държави се изброяват още Мианмар, Филипините, Виетнам, Индонезия, Китай, Индия, Бангладеш, Непал, Пакистан.
Според статистиката катаклизмите, предизвикани от екстремни климатични явления, са съставлявали 59% от всички бедствия миналата година.
С въвеждането на системи за ранно предупреждение и вземането на други адекватни мерки броят на загиналите при подобни катастрофални събития е намалял, отчитат от световната организация.
Икономическите последици за къщите, здравето на хората и инфраструктурата обаче все още са разрушителни, констатира Маргарета Валстрьом, заместничка на координатора на ООН по хуманитарните въпроси.
Рискът е голям, тъй като най-застрашените райони на света имат многобройно население, коментира тя пред журналисти.
По данни на ООН Азия е дала 83% от жертвите на природни катаклизми миналата година, като само на този континент щетите се оценяват на над 25 млрд. долара, а в световен мащаб достигат 34,5 млрд. долара.
От ООН предупреждават хуманитарните организации да са подготвени да реагират не само в обичайните региони.
Сред примерите за сериозни бедствия това лято те посочват горещините в Европа, циклона в Оман през юни, наводненията в Судан, Етиопия, Мианмар, Южна Азия, Афганистан и Колумбия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!